Ciechanowscy radni upamiętnili bohaterów z 1920 r. Ułani z 203. Pułku mają swoje rondo

Na dzisiejszej (czwartek, 24 września) sesji Rada Miasta Ciechanów nadała nazwę „203. Ochotniczego Pułku Ułanów” dla ronda na skrzyżowaniu ulic: Gruduskiej, Przasnyskiej i Wojska Polskiego. Przypomnijmy, że w sierpniu – w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej tablicą pamiątkową uhonorowało ułanów Starostwo Powiatowe – w imieniu mieszkańców Ziemi Ciechanowskiej.

Ułani 203. Pułku dowodzeni przez majora Zygmunta Podhorskiego w sierpniu 1920 r. bili się z bolszewikami w Ciechanowie i okolicach. Zasłynęli brawurowym rajdem 15 sierpnia 1920 r. na zajęty przez wroga Ciechanów doprowadzając do zniszczenia radiostacji 4. armii bolszewickiej, co w znacznym stopniu wpłynęło na polski sukces podczas całej Bitwy Warszawskiej.

W sierpniu, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej starosta ciechanowski Joanna Potocka-Rak i znany społecznik Bernard Grzankowski odsłonili na budynku Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Warszawskiej tablicę pamiątkową poświęconą ułanom z 203. Pułku.

Więcej: https://www.ciechtivi.pl/ulanski-rajd-ktory-wplynal-na-losy-wojny/ https://www.ciechtivi.pl/pamieci-ulanow-z-203-ochotniczego-pulku/

red

Fot. Marek Szyperski/Rondo z odrestaurowaną niedawno figurą Chrystusa