Ciechanowscy strażacy i “Bezpieczne ferie 2020”

Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie w ramach akcji „Bezpieczne ferie 2020” przeprowadzili na kąpielisku Krubin ćwiczenia na wodzie oraz pokazy mające na celu poprawienie bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych.

-Jak należy zachować się w przypadku załamania tafli lodu na zamarzniętym akwenie, jak należy zareagować, gdy widzimy nieprzytomną osobę i jak udzielić jej pomocy – to niektóre z zagadnień omawianych podczas prelekcji przedstawionej przez funkcjonariuszy ciechanowskiej Komendy Powiatowej PSP uczniom I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie – relacjonuje mł. bryg. Piotr Kwasiborski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

• W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.

• Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.

• Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.

• Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

• Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.

• W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Fot. KP PSP Ciechanów