Ciechanowski Szpital w Światowym Dniu Wcześniaka

17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Ma on na celu zwiększenie świadomość społeczeństwa nt. przedwczesnych porodów i problemów dzieci przedwcześnie urodzonych oraz ich rodzin.

Około 15 milionów dzieci na całym świecie rodzi się przedwcześnie każdego roku. W Polsce liczba wcześniaków urodzonych każdego roku to około 26 tysięcy.

Symbolem obchodów jest tzw. socks line, czyli ekspozycja 10 dziecięcych skarpetek, z których jedna jest znacząco mniejsza, co symbolizuje iż jedno na 10 dzieci rodzi się w Europie przedwcześnie.

Na całym świecie w tym dniu, na kolor fioletowy, podświetlane są najbardziej znane budowle i miejsca. Kolor fioletowy jest identyfikowany z delikatnością i wyjątkowością.

17 listopada na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje, które przede wszystkim mają na celu pokazanie maluchom i ich rodzicom, że nie są sami. Światowy Dzień Wcześniaka ma także zwracać uwagę na szereg problemów, z jakimi muszą się zmierzyć. Wielu ludzi nie jest świadomych, jak wiele dzieci przychodzi na świat przedwcześnie, jakie są tego konsekwencje. Noworodki urodzone przedwcześnie wykazują większą zachorowalność i większe prawdopodobieństwo długotrwałych następstw i utrzymujących się problemów medycznych niż noworodki donoszone. Współczesne standardy intensywnej opieki neonatologicznej pozwalają utrzymywać przy życiu coraz więcej wcześniaków.

W tym roku Oddział Neonatologiczny Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, po raz pierwszy, przyłączy się do obchodów Światowego Dnia Wcześniaka. W Oddziale Neonatologicznym zawisną symbolizujące akcję dziecięce skarpetki.

18 listopada zapraszamy rodziców małych dzieci, kobiety w ciąży i planujące ciążę na spotkanie edukacyjne pod hasłem „BEZPIECZNY MALUCH”. Spotkanie odbędzie się o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej szpitala.

W trakcie warsztatów, rodzice będą mogli wysłuchać prelekcji na temat karmienia piersią. Dowiedzą się jak udzielać pierwszej pomocy niemowlakom oraz jak bezpiecznie przewozić dziecko w foteliku samochodowym.