Zbudowane w latach 1940-1942 przez niemieckich okupantów, rękami m.in. polskich robotników przymusowych, miały być zaczątkiem przekształcania Ciechanowa (Zichenau) w stolicę należącej do III Rzeszy i Prus Wschodnich Rejencji Ciechanowskiej. Zabytkowe, przez lata PRL-u niszczały, teraz miasto je odnawia. Siedem wielorodzinnych budynków na osiedlu „Bloki” już zostało zmodernizowanych. W kolejce czeka następnych dwanaście.
Odnowione bloki znajdują się przy ul. Sienkiewicza(5) i 17. Stycznia (2). – W ramach zadania wykonano: izolację termiczną i przeciwwilgociową zewnętrznych ścian piwnic, izolację termiczną stropu nad piwnicą, izolację termiczną połaci dachowej oraz docieplenie ścian zewnętrznych poprzez wykonanie nowego tynku ciepłochronnego na elewacjach, wymianę pokrycia dachowego z dachówki ceramicznej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, renowację klatek schodowych, remont schodów zewnętrznych, opaskę wokół budynku. Obiekty dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Inwestycja objęła również części wspólne – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska. – Ratusz pozyskał na ten cel 4,6 mln zł środków unijnych. Projekt został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, Priorytet VI Jakość życia, Działanie 6.2 Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych. Do remontu wytypowane zostały budynki, których w 100 proc. właścicielem jest miasto.
– Zrealizowaliśmy kolejną dużą inwestycję, która zmienia nie tylko oblicze Ciechanowa, ale przede wszystkim warunki życia wielu rodzin zamieszkujących te budynki komunalne. Inwestycja to element kompleksowych działań miasta na obszarze „Bloków”, gdzie wyremontowaliśmy już Krzywą Halę, ulicę Sienkiewicza, odmieniliśmy pozytywnie okolice dworca kolejowego. Nie poprzestajemy jednak na tych 7 budynkach. Już opracowujemy dokumentację dla wykonania termomodernizacji kolejnych 12 bloków. Będziemy ubiegać się o środki unijne na ten cel – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.
– Uzyskanie dofinansowania unijnego przez ratusz oraz następnie przeprowadzenie inwestycji jest możliwe dla budynków, których wyłącznym właścicielem jest miasto. Obecnie trwają prace nad opracowaniem dokumentacji technicznej termomodernizacji budynków położonych przy: ul. gen. Józefa Hallera nr 13/15 i 19, ul. Stanisława Moniuszki nr 5/7 i 9/11, ul. Wyzwolenia nr 7 i 13, ul. Stefana Okrzei nr 1, 5, 12, 13, 22 oraz ul. Gabriela Narutowicza 6/12 – zapowiada Paulina Rybczyńska.
Na osiedlu „Bloki” w zasobach komunalnych oraz wspólnot mieszkaniowych znajduje się około 100 jednopiętrowych budynków, które są unikatowe w skali kraju i Europy Środkowej. – Wszystkie budynki ujęte w aktualnie zakończonej inwestycji były w znacznym stopniu zużyte i zniszczone. Łącznie znajduje się w nich 60 lokali zamieszkałych przez 150 osób – informuje pani rzecznik.
Red
Fot. UM Ciechanów