Są ważnym ogniwem sekcji lekkiej piechoty, cisi i niezauważalni, jednakże bardzo skuteczni. To od nich w dużej mierze zależy powodzenie misji. W miniony weekend snajperzy i strzelcy wyborowi z batalionu lekkiej piechoty w Komorowie przeszli szkolenie.
Strzelec wyborowy to „oczy i uszy” sekcji lekkiej piechoty tzw. „wspaniałej dwunastki” w WOT. Prowadzi działania rozpoznawcze i odpowiada za ubezpieczenie sekcji. Jest mistrzem maskowania i kamuflażu, wręcz niezauważalny potrafi ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika.
Na strzelnicy garnizonowej w Wesołej, w miniony weekend, 12 żołnierzy pełniących służbę na etatach strzelców wyborowych i snajperów w 52. batalionie lekkiej piechoty w Komorowie, odbyło szkolenie strzeleckie w ramach szkoleń podtrzymujących zdolności bojowe w czasie pandemii. Żołnierze strzelali z wielokalibrowego karabinu SAKO RTG M10.
– Strzelec wyborowy, jego specyfika działania wymaga długofalowego, wymagającego i trudnego szkolenia, tak pod względem fizycznym jak i psychicznym. Na współczesnym polu walki również biorąc pod uwagę specyfikę działania Wojsk Obrony Terytorialnej, dobrze wyszkolony strzelec wyborowy jest „multinarzędziem”, które realizuje zadania rozpoznawcze, działania w sekcji, ale również samodzielnie wykonuje zadania, które dla zwartego pododdziału jest niewykonalne – mówi ppłk. Waldemar Kowalski, dowódca 52. blp z Komorowa.
Oprócz skutecznego i efektywnego posługiwania się bronią snajperzy i strzelcy wyborowi podczas zajęć doskonalą również swoje umiejętności – między innymi w wykonywaniu posterunków obserwacyjnych, pomiaru odległości do celów oraz wskazywaniu celów dla pododdziałów artylerii.
– Dobrym strzelcem wyborowym będzie tylko wyselekcjonowany żołnierz o specyficznych predyspozycjach psychofizycznych, który sprosta wymaganiom i trudom szkolenia – puentuje dowódca 52. blp.
Szkolenia specjalistów jakimi są strzelcy wyborowi i snajperzy odbywają się w drugim roku szkolenia żołnierzy WOT i przeprowadzane są w każdym z batalionów 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W trzecim roku, żołnierze danej specjalności zgrywają się w ramach sekcji, plutonu.
Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy. 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Fot. Kpr. T. Lendo/5.MBOT