Cofnął licznik o ponad 200 tys. km

Od 1 stycznia tego roku, policjanci podczas kontroli drogowej sprawdzają stan licznika pojazdu i porównują z zapisem w bazie danych. W ciągu pierwszego tygodnia kontroli, na terenie powiatu mławskiego  ujawniono dwa przypadki rozbieżności.

-Liczniki sprawdzane są przy każdej kontroli drogowej, poza akcjami masowego sprawdzania stanu trzeźwości kierujących. Sprawdzając drogomierz, policjanci porównują jego wskazania z zapisem w bazie danych. W przypadku ujawnienia cofnięcia licznika, policjanci dokonują oględzin pojazdu, a następnie prowadzone są czynności wyjaśniające – informuje asp. sztab. Anna Pawłowska z Komendy Powiatowej Policji w Mławie. – Na terenie powiatu mławskiego  do tej pory odnotowano dwa przypadki, w których  istnieje podejrzenie ingerencji w licznik. Pierwszy dotyczył pojazdu marki VW Golf – odczyt w porównaniu z bazą danych wskazywał na przebieg auta zmieniony o 16 tysięcy kilometrów. Drugi ujawniony przypadek to samochód marki Audi Q7 z licznikiem cofniętym o ponad 202 tysiące kilometrów!

Zgodnie z art. 306a Kodeksu karnego, dokonywanie zmian wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru, jest zagrożona karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Tej samej karze podlega osoba zlecająca wykonanie takiej czynności. W przypadku mniejszej wagi, sprawdza podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.