Covid-19. Powiat ciechanowski – jeden z dwóch w kraju objęty pilotażowym programem dowozu seniorów do punktów szczepień

W piątek (18 grudnia) w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz lokalnych władz samorządowych w sprawie planowanej akcji darmowych i dobrowolnych szczepień przeciwko Covid-19.

– Omawiano sprawy związane z organizacją dowozu osób powyżej 60. roku życia, które dobrowolnie zgłoszą się na szczepienie, ale nie będą miały możliwości dojazdu do punktu szczepień. W akcję zaangażowane będą władze samorządowe przy wsparciu Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych powiatu ciechanowskiego – informuje mł. bryg. Karol Kierzkowski z Komendy Wojewódzkiej PSP Warszawa– Organizacja dowozu osób powyżej 60. roku życia do punktów szczepień pilotażowo objęta jest na terenie powiatu ciechanowskiego w województwie mazowieckim oraz powiatu dzierżoniowskiego w województwie dolnośląskim. Docelowo wsparcie władz samorządowych przez jednostki PSP o ochotniczych straży pożarnych, w organizacji dowozu seniorów do punktów szczepień, ma obejmować cały kraj.

W spotkaniu udział wzięli: Dariusz Nowak – dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA, Anna Żebrowska – kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, st. bryg. Jarosław Nowosielski – mazowiecki komendant wojewódzki PSP, mł. bryg. Tomasz Gajewski – komendant powiatowy PSP w Ciechanowie, przedstawiciele władz samorządowych powiatu ciechanowskiego

Narodowy Program Szczepień

15 grudnia br.  rząd przyjął – po szerokich konsultacjach społecznych i eksperckich – Narodowy Program Szczepień. W organizację transportu i promowanie szczepień zaangażują się jednostki samorządu terytorialnego. Wsparcia logistycznego udzielą jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych.

Podejmowane są działania, aby szczepienia przeciwko COVID-19 odbywały się sprawnie
i bezpiecznie. Założeniem jest to aby każda osoba, która będzie chciała się zaszczepić, miała taką możliwość.

Rząd zabezpieczył fundusze na to, żeby samorządy nie musiały brać na siebie całego ciężaru organizacji transportu osób najbardziej potrzebujących.

Infolinia na temat szczepień

Od 16 grudnia 2020 roku uruchomiona została bezpłatna i całodobowa infolinia pod numerem 989. Dodatkowo, powstała strona internetowa www.gov.pl/szczepimysie, na której będzie można odnaleźć najważniejsze informacje na temat szczepień przeciwko COVID-19. Obecnie infolinia pełni funkcję informacyjną. W momencie uruchomienia szczepień, za pośrednictwem infolinii będziesz mógł również dokonać rejestracji. 

Pierwszy etap szczepień

Szczepienia w etapie I będą skierowane do: pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo- Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osób powyżej 60. roku życia, służb mundurowych, nauczycieli.

Red

Fot. mł. kpt. Damian Kołpaczyński/KP PSP Ciechanów