Czarny Punkt – Bagry

Na ciechanowskich „Bagrach” stanął dzisiaj tzw. „Czarny Punkt” – tablica ostrzegająca przed kąpielą w tym bardzo niebezpiecznym akwenie.

W ubiegłym roku w tym zbiorniku (wyrobisku powstałym po wydobywanej w tym miejscu przed laty glinie) utonął mężczyzna.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=sXTqMUlyg6g’]

czarny–  Właśnie to miejsce zostało oznaczone „Czarnym Punktem” –  czyli tablicą informującą o niebezpieczeństwie o ryzyku kąpieli w tym akwenie. Tablica jest prosta i czytelna. Czarno- żółta kolorystyka tablicy gwarantuje dobrą widoczność, zauważy ją każdy, kto znajdzie się nad wyrobiskiem – poinformowała nas Ewa Olba z Komendy Powiatowej Policji

W ub.r. roku w Ciechanowie utonęły dwie osoby. – Lato to czas, kiedy chętnie wypoczywamy nad wodą. Niestety, to także okres tragicznych wypadków nad akwenami. Najczęściej dochodzi do nich na tzw. dzikich kąpieliskach. Alkohol i brawura to niestety ciągle główne przyczyny wypadków nad wodą. Coraz więcej niebezpiecznych zdarzeń wynika też z braku świadomości, jak wielkie zagrożenia, szczególnie dla najmłodszych i niedoświadczonych pływaków, kryją tylko pozornie spokojne wody. Słońce i ładna pogoda zachęcają do pobytu nad wodą. Wiele osób korzystających z takiej możliwości wypoczynku zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wówczas radosny wypoczynek zamienia się w dramat. Wśród najczęstszych przyczyn utonięć są między innymi chęć popisania się swoimi umiejętnościami i odwagą, słabe rozeznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności pływania, alkohol. Policjanci są zawsze w gotowości do udzielenia pomocy. Niestety czasami bezwzględny żywioł, jakim jest woda, pokazuje swoją przewagę nad ludźmi – komentuje Ewa Olba z KPP Ciechanów.

Akcję stawiania „Czarnych Punktów” prowadzi Urząd Marszałkowski. – Od początku roku na Mazowszu utonęły 43 osoby, w tym 9 w Warszawie. Jak wynika z obserwacji policji, na wodnej mapie Mazowsza są miejsca szczególnie niebezpieczne, w których dochodzi do największej liczby wypadków. Urząd marszałkowski w porozumieniu z Komendą Stołeczną Policji i Komendą Wojewódzką Policji od 5 lat oznakowuje je specjalnymi tablicami. W tym roku do 90 istniejących punktów dołączy 12 nowych – informuje rzeczniczka marszałka Marta Milewska.