Czternastolatek ranny na pasach w Mławie. Policja apeluje o ostrożność

Trwają ustalenia policji w sprawie wypadku w Mławie, w którym ranny został 14-letni chłopiec. Dziecko zostało potracone na przejściu dla pieszych. Chłopiec przechodził przez pasy razem z mamą. Do zdarzenia doszło wczoraj, o godz. 18.10 w Al. Piłsudskiego w pobliżu skrzyżowania z ul. Słowackiego.

– Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów na miejscu zdarzenia, 14-letni chłopiec, mieszkaniec Mławy, wraz z mamą oczekiwali na możliwość przejścia przez jednię w kierunku ul. Słowackiego. Jadący w kierunku ul. Z. Morawskiej,  kierowca opla vectry, zatrzymał się przed przejściem, by umożliwić pieszym bezpieczne przejście. Chłopiec szedł  pierwszy, został potrącony przez kierującego samochodem peugeotem 307, który jechał w kierunku centrum.  Peugeotem kierował 46-letni mieszkaniec pow. mławskiego, był trzeźwy. Ranny chłopiec został przetransportowany do szpitala w Ciechanowie. Kierowcy peugeota zatrzymano prawo jazdy. Postępowanie prowadzi KPP w Mławie – relacjonuje asp. sztab. Anna Pawłowska.

Policja apeluje – przejście dla pieszych to miejsce, w którym zarówno piesi jak i kierujący powinni zachować maksymalną ostrożność – chwila nieuwagi może kosztować zdrowie a nawet życie. Kierowco, zbliżając się do przejścia zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli widzisz oczekujących na przejście pieszych, zatrzymaj się, gdy zauważyłeś że pojazdy na drugim pasie przepuszczają pieszych – zatrzymaj się! Nie ruszaj w drogę, gdy szyby auta są zaparowane lub oblodzone. Dokładnie przygotuj auto do jazdy. Jeśli czujesz się zmęczony, rozkojarzony – nie wsiadaj za kierownicę.

-Pieszego także obowiązują zasady dotyczące przestrzegania przepisów ruchu drogowego i zachowania szczególnej ostrożności. Nawet jeśli auto na jednym z pasów ruchu zatrzymało się, by nas przepuścić, upewnijmy się że pojazd jadący z naprzeciwka zrobi to samo. Potrącenia pieszych często kończą się tragicznie – i nie ma znaczenia, że pieszy akurat  miał pierwszeństwo.  Zanim wejdziesz na przejście upewnij się, że jest to bezpieczne i jesteś widoczny. Schowaj telefon do kieszeni, wyjmij słuchawki z uszu i nigdy nie zachowuj się tak, jakby kierowca mógł się zatrzymać w jednej sekundzie ! Nie przebiegaj przez jezdnię. Zachowaj tym większa ostrożność jeśli zapada zmrok, pada deszcz, jest ślisko. Używaj elementów odblaskowych – także w mieście! Pamiętaj, że Ty także odpowiadasz za bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego – apeluje asp.szt. Anna Pawłowska.