Czy Ciechanów powinien wesprzeć Cichanouską?

A szerzej – Białorusinów protestujących przeciwko sfałszowanym wynikom wyborów prezydenckich w ich kraju. Chce tego radny miasta Ciechanów Marcin Żebrowski, klub PiS.

Oficjalnie wybory na Białorusi wygrał sprawujący tam władze od 26 lat Alaksandr Łukaszenka. Zdobył ponad 80 proc. głosów, podczas gdy liderka opozycji Swietłana Cichanouska – niespełna 10 proc. Od 9 sierpnia na Białorusi odbywają się masowe wielotysięczne protesty na ulicach i strajki w zakładach pracy. Protestujący domagają się ustąpienia prezydenta, ponownego przeliczenia głosów lub nowych wyborów.

-To co dzieje się na Białorusi jest przerażające. Dotyczy to naszych najbliższych sąsiadów. Demokratyczna Ukraina i Białoruś to polska racja stanu i jedno z gwarancji naszej niepodległości – napisał na swym profilu FB ciechanowski radny miejski Marcin Żebrowski z klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Zwróciłem się z prośbą do wszystkich radnych o wspólne opracowanie i uchwalenie naszego stanowiska jako Wolnych Ludzi potępiające działania reżimu na Białorusi i wyrażającego solidarność z obywatelami tego kraju. Mam nadzieję że uda się to zrobić bez względu na różnice polityczne.

– Cała Rada Europejska jednoznacznie potępiła przebieg wyborów prezydenckich na Białorusi. Stwierdziliśmy, że powinny one zostać powtórzone. Żadną miarą te wybory nie mogą zostać uznane za uczciwe i wolne i demokratyczne – powiedział premier Mateusz Morawiecki po nadzwyczajnym wideoszczycie Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi.

Czy ciechanowska (w końcu nazwisko liderki (po polsku – Ciechanowska – zobowiązuje) Rada Miasta podejmie apel radnego Żebrowskiego? Przekonamy się pewnie o tym wkrótce. Internauci komentujący wpis radnego są sceptyczni. – Gest miły ale niestety tylko symboliczny… Reżim pewne upadnie, oby (!) jednak prawdopodobnie skończy się to jak na Ukrainie albo i gorzej. Rosja nie “odda” zachodowi tak strategicznego partnera. Tymczasem ani UE ani NATO nie robią i nie zrobią nic aby to podtrzymać. No, może nałożą “sankcję” ale jak pokazuje najnowsza historia, choćby takie Niemcy mimo sankcji gazowe biznesy z Rosją robią wnioskując do NATO o powstrzymanie USA przed egzekwowaniem sankcji właśnie…  Tak, że niestety wyrok na Białoruś jest już wydany i niestety dla Białorusinów jak i dla Polaków będzie on tragiczny w skutkach – skomentował apel radnego jeden z fejsbukowiczów.

A naszym zdaniem – Białorusinów trzeba wspierać. Gdy we wrześniu 1939 r. ukraińskie bojówki strzelały z ukrycia do polskich żołnierzy – Białorusini ramię w ramię z Polakami bili się w szeregach 20. Dywizji Piechoty pod Mławą z wkraczającymi na Mazowsze niemieckimi agresorami.

Fot. wikipedia.org