Czy zdążą, zanim runie mur?

A konkretnie mur oddzielający ciechanowski Ratusz od ul. Wodnej. Ponad stuletni obiekt jest w fatalnym stanie.

Zabytkowy, neogotycki Ratusz zbudowano w pierwszej połowie XIX w. – “W roku 1900 (…) podano iż wykonany był spory remont ratusza (…) – pisze Ryszard Małowiecki w wydanej w 2010 r. “Historii Ratusza w Ciechanowie”. – Zapewne w tym okresie wykonano dekoracyjny mur okalający ratuszowe podwórze od zachodu i północy”.

Mur, mimo, że budowniczowie użyli cegły – jak podaje Małowiecki – maszynowej, dokładnie formowanej, przegrywa z upływem czasu. Całkiem niedawno o jego rozbiórkę na sesjach Rady Miasta apelował wielokrotnie jeden z działaczy osiedlowych.

Zapytaliśmy więc ciechanowski Urząd Miasta jakie są obecne zamiary władz wobec 120-letniego muru. – Mur ogrodzeniowy przy ratuszu wzdłuż ul. Wodnej nie jest wpisany do rejestru zabytków. Został natomiast włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków nieruchomych (a tym samym krajowej i gminnej). Obiekt jest planowany do poddania remontowi w nadchodzących latach. Na ten moment nie jest jeszcze określona dokładna data jego przeprowadzenia. W pierwszej kolejności będzie musiała zostać przygotowana stosowna dokumentacja techniczna inwestycji. O rozpoczęciu prac związanych z poddaniem obiektu remontowi ratusz będzie informował mieszkańców i media – przekazała nam rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska.

red

Fot. Marek Szyperski