Dał się nabrać oszustom i stracił pieniądze

Uwierzył oszustom namawiającym do inwestowania w kryptowaluty i stracił ponad 8 tys. zł.

Kilka dni temu do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosił się 43-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który na jednym z portali społecznościowych natrafił na reklamę platformy inwestycyjnej oferującej szybki zysk.

– Zainteresowany kliknął w link i wypełnił ankietę, wpisując numer telefonu i adres e-mail. Po chwili zadzwoniła kobieta o charakterystycznym obcym akcencie, która przekonała 43-latka do zainwestowania w kryptowaluty. Pomogła mu założyć konto inwestycyjne, które zostało aktywowane gdy inwestor wpłacił kaucję w kwocie 920 zł. Mężczyzna postępował zgodnie z instrukcjami i zainstalował na swoim telefonie komórkowym aplikację umożliwiającą śledzenie inwestycji. Otrzymał wiadomość e-mail potwierdzającą aktywowanie konta wraz z zapewnieniem, że pieniądze będą od tej chwili „zarabiały na siebie” – relacjonuje mł. asp. Magda Zarembska z KPP w Ciechanowie. – Mężczyzna zaczął przelewać różne kwoty na wskazane konto. W tym czasie pośrednik obsługiwał zdalnie jego telefon za pomocą wcześniej zainstalowanej aplikacji i przelewał pieniądze na inne konta. 43-latek nie miał żadnych podejrzeń, gdyż inwestycje przynosiły duże zyski. Dopiero gdy podczas jednej z rozmów telefonicznych z rzekomym doradcą mężczyzna został poproszony o przesłanie zdjęcia swojej karty kredytowej zorientował się, że mógł paść ofiarą oszustwa. W sumie stracił ponad 8000 zł.

Policjanci przypominają, aby zachować szczególną ostrożność podczas inwestowania pieniędzy. Oszustwa  związane z inwestycją w kryptowaluty zwykle wyglądają bardzo podobnie. Po wpłaceniu mniejszych kwot jesteśmy zachęcani zyskiem, jaki jest nam prezentowany. Następnie dokonujemy kolejnych wpłat, często na kilkadziesiąt a nawet kilkaset złotych. Kiedy przychodzi momenty wypłaty zazwyczaj występuje problem i zablokowanie pieniędzy.

 Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa: Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy. Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej. Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych. Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego. Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera. W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli Twój „doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.

red