Daleko na kradzionym nie odjechał

Ciechanowscy policjanci zatrzymali złodzieja roweru. 23-letniemu mieszkańcowi powiatu ciechanowskiego grozi do pięciu lat więzienia.

Zgłoszenie o kradzieży roweru z bloku w centrum Ciechanowa wpłynęło do Komendy Powiatowej Policji w minioną niedzielę. Pokrzywdzony zostawił swój rower limitowanej edycji na klatce schodowej bez żadnego zabezpieczenia. Wartość skradzionego roweru oszacował na 3,5 tys. zł.

– Już następnego dnia w wyniku prowadzonych przez funkcjonariuszy wydziału kryminalnego czynności, wytypowano i zatrzymano sprawcę kradzieży. W miejscu jego zamieszkania policjanci odnaleźli skradziony rower, który po przeprowadzeniu czynności procesowych trafił do właściciela. 23-latek został przesłuchany i wczoraj usłyszał zarzut kradzieży – relacjonuje oficer prasowy KPP w Ciechanowie kom. Jolanta Bym. – Za ten czyn grozi mu kara pozbawienia wolności do pięciu lat.

Policja przypomina, że aby zmniejszyć ryzyko kradzieży roweru, należy pamiętać, że złodziej najczęściej wykorzystuje: pozostawienie roweru bez zabezpieczenia na klatce schodowej, na chwilę przed sklepem, budynkiem mieszkalnym, pozostawienie otwartych drzwi do garażu, piwnicy, domu lub mieszkania.

Jak ustrzec się przed kradzieżą jednośladu?

Postaw na profesjonalne zabezpieczenie roweru – warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad; nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież. Stosujmy zawsze linki rowerowe- zostawiając rower tylko na tzw. „chwilkę” przypnijmy rower do nieruchomej części otoczenia. Warto pamiętać, że linka powinna trzymać ramę z kołem, a nie tylko koło, które łatwo jest zdjąć. Pamiętajmy, że skuteczniejsze są dwa zabezpieczenia niż jedno. Im więcej czasu zajmie złodziejowi pokonanie naszych zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracimy swój rower. Uczulmy nasze dzieci, aby nawet na chwilę nie pozostawiały swoich rowerów niezabezpieczonych lub bez nadzoru. Przydatne już również posiadanie fotografii swojego roweru.

Red

Fot. KPP w Ciechanowie