Dalszy ciąg konsultacji w sprawie parku i bulwarów

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to za dwa lata park im. Jarosława Dąbrowskiego i sąsiednie bulwary wzdłuż rzeki Łydyni mogą wyglądać zdecydowanie inaczej.

W ostatni czwartek w ciechanowskim Urzędzie Miasta odbyło się drugie spotkanie konsultacyjne w sprawie zagospodarowania tego obszaru. Tym razem pomysły przedstawione przez mieszkańców na pierwszym spotkaniu ocenili: architekt Michał Wądołowski, architekt zieleni Krzysztof Romanowski i przedstawiciel Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Krzysztof Bielecki.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=H7HfVFpyWoQ’]

Przypomnijmy: na pierwszym spotkaniu padło wiele bardzo ciekawych pomysłów, m.in.: ścieżka rowerowa, przystań kajakowa, tor saneczkowy, hyde park, plac do gry w bule, park linowy i wiele, wiele innych. – Wszystkie pomysły są bardzo fajne i ciekawe – powiedział architekt Michał Wądołowski. Miał jednak i zastrzeżenia, np.: że nie da się zrobić boiska do gry w bule i w siatkówkę; budowa placu zabaw dla dzieci musi być poprzedzona badaniami jak wiele mam ze swymi pociechami chciałoby z niego korzystać, dobrym pomysłem nie są też publiczne grille zlokalizowane przy główny ciągu pieszym. Zdaniem Wądołowskiego park linowy jest dobrym pomysłem, ale nie przy wykorzystaniu obecnie rosnących nad Łydynią drzew, które są kruche i narażone na złamania. Poza tym taki park wymaga dużych nakładów finansowych np. na specjalistyczną obsługę. Dobrymi pomysłami są też m.in. oddzielne boisko do gry w bule, tor saneczkowy, czy siłownia.

Przede wszystkim jednak – uważa architekt – w parku przydałaby się… toaleta. Zagospodarowanie parku wymaga też przebudowy jego zieleni: wycinki (sukcesywnej) obecnych drzew i posadzenia ich szlachetnych gatunków – o czym mówił Krzysztof Romanowski. Krzysztof Bielecki zwrócił natomiast uwagę, że Łydynia jest na tym odcinku rzeką uregulowaną z progami i jazami, a przez to mało atrakcyjną dla kajakarzy. Ponadto jest to teren zalewowy, a pod mostami jest zbyt mało miejsca, by mogła tamtędy biec ścieżka rowerowa.

Jak informuje ciechanowski Urząd Miasta: – wypracowana wspólnie koncepcja zostanie udostępniona na forum znajdującym się na platformie konsultacji społecznych Urzędu Miasta, gdzie będzie można zgłaszać do nich uwagi. Efekty konsultacji zostaną przekazane prezydentowi i radnym do dalszej realizacji.

a