“Dane nam było Słońca zaćmienie…”

Śpiewał przed laty Felicjan Andrzejczak wraz z “Budką Suflera”. Dzisiaj (wtorek, 25 października) widoczne będzie w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. Widoczne oczywiście o ile pogoda pozwoli, bo choć rano zachmurzenie jest częściowe, to przed południem może, tak przynajmniej wynika z prognoz, może przejść w całkowite.

Jak podaje portal http://urania.edu.pl/ – w Warszawie zaćmienie rozpocznie się o godzinie 11.14, fazę maksymalną osiągnie o godzinie 12.23, a zakończy się o godzinie 13.33.

“Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa przy obserwacjach Słońca. Nigdy nie patrzmy na Słońce przez teleskop lub lornetkę, jeśli nie są wyposażone w odpowiednie filtry – grozi to uszkodzeniem, albo nawet utratą wzroku. Najbezpieczniejszą metodą obserwacji przez teleskop jest rzutowanie obrazu Słońca na ekran (np. białą tablicę, kartkę, czy ścianę). Patrzymy wtedy na rzutowany obraz, a nie przez okular teleskopu. W miejscach zorganizowanych pokazów astronomicznych w bezpieczne filtry lub nawet teleskopami specjalnie skonstruowanymi do obserwacji Słońca – czytamy na portalu http://urania.edu.pl -Zaćmienie można także oglądać bez teleskopu. Potrzebujemy wtedy “okularów do zaćmień Słońca” albo folii mylarowej, która jest do kupienia w sklepach ze sprzętem astronomicznym i optycznym. Można też skorzystać z “domowych” sposobów typu płyta CD (bez farby), mocno zadymiona szybka, zdjęcie rentgenowskie czy szkło spawalnicze. Jednak przy “domowych” metodach nie wpatrujmy się długo w Słońce, a jedynie zerkajmy chwilę i potem róbmy przerwę, gdyż nie chronią całkowicie oka”.

“Następne będzie może za sto lat” – śpiewał Felicjan Andrzejczak. Aż tak długo nie będziemy musieli czekać. Następne częściowe zaćmienia Słońca będą w naszym kraju widoczne w w marcu 2025 r., w sierpniu 2026 r. i w sierpniu 2027 r.

red

Fot. Marek Szyperski/Poranne, wtorkowe Słońce nad północnym Mazowszem