Jak wynika z dzisiejszych doniesień ciechanowskiej Państwowej Straży Pożarnej – nie trzeba wcale mieszkać nad brzegami dużych rzek, czy rwących potoków, by zostać zalanym. Wystarczyły silne opady deszczu, które wczoraj (wtorek, 18 maja) przeszły przez powiat ciechanowski.
Jak podaje Stacja Meteo Ciechanów (https://meteo.puzim.edu.pl/ ) wczorajsze deszcze były bardzo intensywne. W kulminacyjnym momencie, o godz. 15. – w Ciechanowie spadło 3,5 mm deszczu. Nic więc dziwnego, że strażaków do wypompowywania wody wzywano aż trzykrotnie.
– O godz. 15.47 otrzymaliśmy informację o zalanej drodze gminnej w Gumowie. Woda spływała z pól uprawnych, grożąc zalaniem pobliskich budynków mieszkalnych – relacjonuje oficer prasowy KP PSP Ciechanów mł. kpt. Damian Kołpaczyński. – Działania straży pożarnej polegały na skierowaniu płynącej wody do wiejskiego stawu. Dodatkowo strażacy udrożnili ręcznie przepust wodny przy drodze gminnej, który był zaczopowany gałęziami. Usprawniło to przepływ wody w kierunku stawu. Gdy woda z pól spłynęła, działania zakończono. W działaniach trwających 51. min. brały udział dwa zastępy straży pożarnej.
Niewiele ponad godzinę później, o 16.56 podobny alarm – tym razem dotyczący zalanej drogi gminnej w Rydzewie. – Na miejscu strażacy zastali rozlewisko wody o wymiarach 20 na 8 m. W chwili przybycia jednostek ochrony przeciwpożarowej woda zaczęła przelewać się z drogi przez próg wjazdowy na prywatnej posesji, co stwarzało zagrożenie zalania klatek ze zwierzętami hodowcy psów. Działania straży pożarnej polegały na obniżeniu poziomu wody w rozlewisku przez wypompowanie wody motopompą pływającą. Wodę kierowano na pobliskie nieużytki. W działaniach trwających 57 min. udział brały trzy zastępy straży pożarnej – informuje mł. kpt. Kołpaczyński.
Ostatnie zgłoszenie przyszło o 17.38. – Otrzymaliśmy informację o zalanej piwnicy w domu jednorodzinnym w Modle. Motopompą szlamową strażacy wypompowali wodę na drogę. W działaniach trwających 42 min. udział brały dwa zastępy straży pożarnej – informuje mł. kpt. Damian Kołpaczyński.
Jeśli chodzi o zagrożenie powodziowe – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o braku zagrożeń dla zlewni Wkry, a więc m.in. dla powiatu ciechanowskiego.
red
Fot. KP PSP Ciechanów