Sąd Okręgowy w Ostrołęce wydał wczoraj (poniedziałek, 20 kwietnia) wyrok w głośnej sprawie zabójstwa Jerzego Ż., do którego doszło we wrześniu 2024 r. na terenie ogródków działkowych w Ostrołęce. Jeden z oskarżonych został skazany na dożywocie.
Na ławie oskarżonych zasiedli Patryk R., Mateusz G. oraz Rafał K., którym zarzucono dokonanie zbrodni zabójstwa motywowanej szczególnym okrucieństwem, połączonej z rozbojem. Sąd uznał Patryka R. za winnego popełnienia zarzucanego czynu i skazał go na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Dodatkowo orzeczono wobec niego 10-letni zakaz korzystania z praw publicznych. W wyroku uwzględniono również roszczenia rodziny ofiary. Sąd zasądził łącznie 190 tys. zł zadośćuczynienia — 100 tys. zł dla żony zamordowanego oraz po 30 tys. zł dla jego dzieci. Ponadto skazany został zobowiązany do poddania się terapii uzależnień.
– Wobec Mateusza G. i Rafała K. Sąd zmodyfikował częściowo zarzucane im aktem oskarżenia czyny. Mianowicie Sąd Okręgowy działanie Rafała K. zakwalifikował jako kradzież oraz nieudzielenie pomocy pokrzywdzonemu Jerzemu Ż. Za tak przypisane przestępstwa wymierzył mu odpowiednio: karę 4 lat pozbawienia wolności i karę grzywny w wymiarze 200 stawek po 20 zł oraz karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. W konsekwencji wymierzył karę łączną 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz orzekł obowiązek poddania się terapii uzależnień – informuje Elżbieta Edyta Łukasiewicz, Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. – Natomiast zachowanie Mateusza G. Sąd uznał za wyczerpujące znamiona przestępstwa rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia oraz nieudzielenie pomocy pokrzywdzonemu. Za tak przypisane przestępstwa wymierzył mu odpowiednio: karę 8 lat pozbawienia wolności i karę grzywny w wymiarze 200 stawek po 20zł oraz karę 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo za posiadanie amfetaminy wymierzył mu karę 3 miesięcy pozbawienia wolności. Łącznie wymierzył mu karę 10 lat pozbawienia wolności, orzekł obowiązek poddania się terapii uzależnień oraz obowiązek naprawienia szkody w kwocie 17.000zł.
– Wyrok nie jest prawomocny. Każda ze stron w terminie 7 dni może złożyć do Sadu Okręgowego w Ostrołęce wniosek o sporządzenie uzasadnienia. Po otrzymaniu wyroku wraz uzasadnieniem, w terminie 14 dni może wnieść apelację do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku – informuje pani Rzecznik.
red


