– Do priorytetowych działań policjantów należy natychmiastowa reakcja na zagrożenie życia i zdrowia ludzkiego. W przypadku zgłoszenia dotyczącego próby samobójczej policjanci natychmiast podejmują działania, aby pomóc. I tak też było w przypadku mieszkańca powiatu ciechanowskiego. Dzięki informacji otrzymanej z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości i szybkiej reakcji ciechanowskich policjantów udało się w porę pomóc mężczyźnie, którego życie mogło być zagrożone – informuje asp. Magda Sakowska, oficer prasowy komendanta powiatowego Policji w Ciechanowie.
– Funkcjonariusze Komendy Głównej Policji reagują natychmiast na uzyskane informacje o osobach, które za pośrednictwem Internetu bądź sieci telefonicznej informują o chęci odebrania sobie życia. Dzięki dobrej współpracy z operatorami usług komórkowych, dostawcami Internetu oraz współpracy międzynarodowej ustalają dane osobowe, które następnie przekazują do właściwej komendy Policji, gdy ludzkie życie jest zagrożone – dodaje pani rzecznik.
W ostatni wtorek (3 września) taką informację otrzymał dyżurny ciechanowskiej Komendy Powiatowej Policji. – Z treści zgłoszenia wynikało, że na terenie powiatu ciechanowskiego może przebywać mężczyzna, który ma myśli samobójcze. Wiedząc, że w takich sytuacjach liczy się każda minuta, policjanci natychmiast ustalili jego miejsce zamieszkania. Pod wskazanym adresem jednak mężczyzny nie zastali. Podczas rozmowy z rodziną mundurowi otrzymali informację o innych możliwych miejscach przebywania mieszkańca powiatu ciechanowskiego. Już po kilku minutach odnaleźli go w garażu znajdującym się na terenie posesji nieopodal miejsca zamieszkania. Mężczyzna był pijany. W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami przyznał, że ma myśli samobójcze. Mieszkaniec powiatu ciechanowskiego został zatrzymany do wytrzeźwienia – relacjonuje asp. Magda Sakowska.
– Pamiętajmy, jeśli potrzebujemy pomocy, nie wstydźmy się o nią poprosić. Każdy z nas może mieć słabsze chwile. Czasem myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy jak sobie poradzić z przytłaczającymi nas problemami. Zawsze możemy zwrócić się do osób, które pomogą nam przejść przez ciężki okres w życiu. Osobom, które szukają pomocy w sytuacjach kryzysowych, przypominamy o funkcjonującym bezpłatnym telefonie zaufania dla dorosłych: 116 123 – przypomina asp. Magda Sakowska. – Pamiętajmy, aby nie lekceważyć sygnałów naszych bliskich i znajomych świadczących o kłopotach, a w szczególności myślach samobójczych. Szybka informacja przekazana służbom może uratować takiej osobie życie.
red
Fot. pixabay.com/Zdjęie ilustracyjne