“Dziękujemy, że otworzyliście dla nas swoje domy”

Wierni Kościołów wschodnich obchodzą Święta Wielkanocne. W  minioną sobotę (15 kwietnia) o godz. 14. w ciechanowskiej Farze – za zgoda Biskupa Płockiego – ks. Bogdan Kostetskyi sprawował Mszę Święta wielkanocną w obrządku greckokatolickim dla uchodźców z Ukrainy.

Msza Św. zgromadziła kilkudziesięcioro wiernych. Ukraińscy uchodźcy mieszkający w Ciechanowie i okolicach przynieśli do poświęcenia wielkanocne koszyki z jajkami, wędlinami i paschą. – Jestem wdzięczna Polakom, że mogę być tu w polskim kościele, że msza odbywa się po ukraiński i ukraiński ksiądz może zrobić taka specjalna procesje i to jest wielkie szczęście dla mnie, takie wielkie serce Polaków przez długi czas wojny – powiedziała reporterce TVP 3 Warszawa jedna z Ukrainek. – To dla nas ważne, że Polacy i mieszkańcy Ciechanowa tak za nas myśleli i tak zorganizowali – dodała inna.

– Na Ukrainie wojna i dużo ludzie przeżywali, czy mogą mieć msze świętą w ojczystym języku – powiedział ks. Bogdan Kostetskyi, ksiądz dla Ukraińców w Polsce, Płock i Mława. – Dzięki wam, drodzy Polacy, oni mogą modlić się, dziękujemy, że otworzyliście dla nas swoje domy, że ludzie nie mieszkają w obozach, a w domach. 

– Kościoły greckokatolickie należą do Katolickich Kościołów wschodnich, będąc jednocześnie częścią Kościoła katolickiego. Tradycja tego Kościoła jest zgodna z nauką Kościoła łacińskiego.
Msze św. w obrządku grekokatolickim będą odprawione w naszym kościele również w soboty 22 i 29 kwietnia o godz. 15. – informuje parafia farna.

red

Fot. Marek Szyperski