Dzwony przeciwko zamianie Haga Sophia w meczet

Jutro (piątek, 24 lipca) dzwony kościołów w diecezji płockiej zabrzmią w proteście przeciwko przekształceniu świątyni Haga Sophia w Stambule (Konstantynopolu) w meczet. – Dlatego proszę Was, Bracia, aby na znak solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, w piątek 24 lipca, zabiły dzwony o godz. 15.00 we wszystkich świątyniach naszej płockiej diecezji, zaś kościelne flagi (maryjna: biało-niebieska i watykańska: żółto-biała) – tam, gdzie to możliwe – niech zostaną opuszczone do połowy masztów – napisał biskup płocki Piotr Libera.

Haga Sophia – kościół Mądrości Bożej została wzniesiona w latach 532-537 z inicjatywy cesarza Justyniana I. Gdy w 1453 r. Konstantynopol został zdobyty przez tureckiego sułtana Mehmeda – świątynię chrześcijańską zamieniono na meczet. W 1934 r. rządzący Turcją wojskowi przekształcili Haga Sophia w muzeum. W tym roku tę decyzję unieważnił turecki sąd administracyjny, a prezydent Recep Erdogan zdecydował, że Haga Sophia od 24 lipca znów będzie meczetem. Decyzja ta wywołała protesty na całym świecie.

Publikujemy apel biskupa płockiego Piotra Libery w tej sprawie.

Apel Biskupa Płockiego Piotra Libery do kapłanów diecezji płockiej

Pomimo trwających wakacji, zwracam się do Was, Drodzy Kapłani, w ważnej i pilnej sprawie. Jak zapewne słyszeliście, decyzją prezydenta Turcji, starożytna bazylika chrześcijańska Hagia Sophia w Stambule zostanie przekształcona w meczet. Zbudowana w 537 roku świątynia była przez wieki sercem całego wschodniego chrześcijaństwa. Obecnie tureckie władze, gwałcąc wszelkie standardy religijnej harmonii i wzajemnego szacunku, postanowiły, że już w najbliższy piątek, 24 lipca, nastąpi uroczysta inauguracja meczetu w Hagia Sophia. Bardzo jest tym zasmucony Papież Franciszek (Anioł Pański, 12 lipca 2020 r.). Biskupi katoliccy i prawosławni w USA ogłosili natomiast 24 lipca br., ekumenicznym dniem żałoby i modlitwy za Hagia Sophia. Wezwali oni wszystkie Kościoły chrześcijańskie do bicia tego dnia w dzwony na znak żałoby oraz do obniżenia flag do połowy masztów.

Dlatego proszę Was, Bracia, aby na znak solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, w piątek 24 lipca, zabiły dzwony o godz. 15.00 we wszystkich świątyniach naszej płockiej diecezji, zaś kościelne flagi (maryjna: biało-niebieska i watykańska: żółto-biała) – tam, gdzie to możliwe – niech zostaną opuszczone do połowy masztów.

Bardzo Wam dziękuję za zrozumienie okazane dla tak ważnej sprawy i proszę o modlitwę w tej intencji.

Korzystając z okazji przesyłam Wam moje pozdrowienia i błogosławieństwo z Eremu Srebrnej Góry, w którym ponownie spędzam kilka dni na osobistej modlitwie i wyciszeniu.

Srebrna Góra, dnia 23 lipca 2020 r.

† Piotr Libera, Biskup Płocki

Fot. Haga Sophia/By Arild Vågen – Praca własna, CC BY-SA 3.0