F-16 huczą nad Mazowszem

Do 32, Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przyleciało kilkuset amerykańskich żołnierzy i kilkanaście samolotów F-16 z 480 Eskadry z Bazy Lotniczej Spangdahlem w Niemczech. Przez najbliższych kilka tygodni, polscy i amerykańscy lotnicy będą wspólnie wykonywać operacje powietrzne na terenie całego kraju – informuje portal www.wojsko-polskie.pl.

Wczoraj wieczorem niebem nad powiatem ciechanowskim wstrząsał ryk samolotowych silników. Wielu mieszkańców wsłuchiwało się w to z niepokojem.

Spokojnie, to nie wojna, to tylko ćwiczenia. To polsko-amerykańskie ćwiczenie Aviation Detachment Rotation (ADR 20-4). Loty w ramach Aviation Detachment wykonywane będą do 11 września.

-Tempo operacyjne zadań wykonywanych w ramach Aviation Detachment jest i będzie bardzo wysokie – podkreśla gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak. Będziemy ćwiczyć w ramach dwóch wylotów dziennie. Pierwszy wylot to COMAO (planowane są wyloty do 32 samolotów bojowych, które w jednym czasie wykonywać będą zadanie powietrzne. Będzie to 12 samolotów USAF, 8 F-16 z 31 BLT, 8 z 32 BLT oraz 4 MiG-29 z 22 i 23 BLT). Samoloty te będą realizować typowe działania lotnictwa myśliwskiego w domenie powietrznej, do których należy chociażby ofensywna i defensywna walka o przewagę w powietrzu – czytamy na www.wojsko-polskie.pl – Drugi wylot będzie zorientowany na nasze własne szkolenie, wykonywane w ugrupowaniach mieszanych, a jednocześnie ukierunkowany także na wsparcie ćwiczących wojsk lądowych. W ramach tych misji, po raz kolejny w tym roku, będziemy ćwiczyli zrzuty uzbrojenia realnego na poligonach. Ponadto w terminie 19 -28 sierpnia planowane jest wsparcie ćwiczących przez samolot AWACS, a 7-11 września realizowane będą loty z amerykańskimi tankowcami” – kontynuuje generał Nowak.

red

Fot. www.wojsko-polskie.pl