Fałszywa wnuczka oszukała, prawdziwy wnuczek uratował

Starsza mieszkanka Glinojecka straciła wczoraj (poniedziałek, 29 marca) kilkadziesiąt tys. zł. Dała się nabrać oszustce działającej tzw. metodą „na wnuczka”, czy raczej w tym przypadku “na wnuczkę. Za to inną seniorkę z tej gminy przed utratą pieniędzy w ostatniej chwili uchronił wnuczek… prawdziwy.

– Wczoraj do 79-letniej mieszkanki Glinojecka zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę. Oszustka swoją opowieścią o tym, że miała wypadek i potrąciła osobę nakłoniła seniorkę do przekazania pieniędzy. Niestety starsza kobieta uwierzyła w fałszywe informacje i przekazała oszustce kilkadziesiąt tysięcy złotych – relacjonuje podkom. Ewa Brzezińska, oficer prasowy KPP Ciechanów. – Podobną opowieść usłyszała mieszkanka miejscowości Krusz w gm. Glinojeck. Jej córka z mężem miała przebywać w szpitalu. Seniorka poprosiła o pomoc w zawiezieniu pieniędzy na SOR swojego wnuka, który będąc już w placówce medycznej zorientował się o oszustwie.

red

POLICJA  APELUJE O ROZWAGĘ!!!

Przestępcy posługują się różnymi legendami i metodami mającymi ich uwiarygodnić oraz ciągle te metody modyfikują. Przestępcy wybierają swoje ofiary posługując się książkami telefonicznymi, gdzie widnieje imię, które wskazuje na to, że może to być starsza osoba. Pierwszy telefon od oszustów zawsze jest kierowany na telefon stacjonarny.

Oszuści w taki sposób prowadzą rozmowę z ofiarą aby oszukiwana osoba nie miała możliwości  kontaktu z nikim postronnym, a dla potwierdzenia przedstawionej historii proponują aby wybrać nr alarmowy 112 lub 997. Pamiętajmy, że aby nawiązać nowe połączenie należy rozłączyć prowadzoną rozmowę, inaczej wybranie numeru alarmowego jest niemożliwe. Najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z Policją z innego aparatu telefonicznego.

Pamiętajmy!!!

Prawdziwi Policjanci nigdy nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli zadzwoni telefon i Wasz rozmówca będzie przedstawiał się jako funkcjonariusz Policji, Prokurator czy bliski krewny i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod nr 997 lub 112 po prawdziwych Policjantów!!!

Zwracamy się również z apelem do rodzin seniorów- ostrzegajmy naszych rodziców, dziadków. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Fot. pixabay.com