Mają Amerykanie indyka na Święto Dziękczynienia, mogą Polacy mieć gęś na Święto Niepodległości, ale nie tylko, bo gęsina to bardzo smaczne mięso, godne obecności w naszych jadłospisach przez cały rok.
W warszawskiej restauracji Sowa&Przyjaciele odbyła się konferencja „Gęsina nie tylko na świętego Marcina” poświęcona tradycji spożywania gęsiny w Polsce. Poprowadził ją Robert Sowa – znany kucharz (w przeszłości m.in. kucharz piłkarskiej reprezentacji Polski) i restaurator. Na tę okazaję przygotował gęsinę, którą dostarczył ciechanowski Cedrob.
* przepisy na gęsinę od Roberta Sowy w:
Głównymi tematami poruszanym podczas spotkania były walory smakowe i prozdrowotne gęsiny oraz wysokie standardy hodowli gęsi obowiązujące w firmie Cedrob. Gęsi sprzedawane pod marką Krakauerland, pochodzą tylko i wyłącznie z hodowli ekologicznej, są karmione tradycyjne, a cały chów odbywa się w zgodzie z naturą. Cedrob SA podczas spotkania reprezentowali: dyrektor ds. wędlin Dariusz Flisikowski, dyrektor działu technologii i wdrożeń Aneta Łopacka oraz kierownik działu marketingu Anna Wiśniewska.
Cedrob zaprezentował również wędliny wieprzowe marki Gobarto, których spróbował Robert Sowa i kucharze pracujący w jego restauracji. Wszyscy zebrani byli pod wrażeniem smaku i aromatu produktów. Informacja o zawartości mięsa w produkcie około 130% surowca na 100% produktu – okazała się koronnym argumentem za tym, że Gobarto to marka, która stawia na jakość.
PRZEPIS ROBERTA SOWY NA GĘSIE WATRÓBKI Z PATELNI PODANE NA KARMELIZOWANYCH FIGACH Z PŁATKAMI RÓŻY I CZARNYM PIEPRZEM
Składniki dla 4 osób:
400 g gęsich wątróbek
4 kromki chałki
2 łyżki sklarowanego masła
2 łyżki konfitury z płatków róży
3 łyżki miodu pitnego
50 ml koniaku Martell
8 świeżych fig
Kilka listków świeżej mięty do owoców i kilka do dekoracji
Grubo mielony czarny pieprz Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Figi pokroić na cząstki, podsmażyć na patelni z masłem, miodem i koniakiem. Po 5 minutach dodać konfiturę różaną i całość doprawić do smaku grubo mielonym czarnym pieprzem.
Oczyszczone wątróbki pokroić w plastry o grubości 1,5 cm i szybko obsmażyć w małej ilości tłuszczu na mocno rozgrzanej patelni. Gorące wątróbki ułożyć na zrumienionej w tosterze chałce. Podawać z karmelizowanymi figami, sosem różanym i świeżą miętą.
PRZEPIS ROBERTA SOWY NA PIECZONE UDKA Z GĘSI CONFIT NA CZERWONEJ KAPUŚCIE Z TRUSKAWKAMI
PODANE Z CHRUPIĄCYMI PIEROŻKAMI LENIWYMI
Składniki dla 4 osób:
4 uda z gęsi (po 250 g każde)
1 litr tłuszczu gęsiego (ew. oliwy z oliwek)
½ cytryny
½ pomarańczy
Przyprawa do drobiu po myśliwsku Prymat
Majeranek, rozmaryn, sól, pieprz ziarnisty, liść laurowy, ziele angielskie Prymat
Kapusta z truskawkami:
½ główki czerwonej kapusty
150 ml czerwonego wina
1 jabłko
100 g świeżych truskawek
4 łyżki miodu pszczelego
2 łyżki rodzynek
Sok z ½ cytryny
Szczypta grubo mielonego czarnego pieprzu Prymat
Goździki
Pierożki leniwe:
400 g białego sera twarogowego
2 jajka
1 szklanka mąki pszennej
Mąka do podsypania
Sól
Klarowane masło do smażenia
Sposób przygotowania:
Mięso oczyścić, umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem, a następnie ułożyć w garnku i oprószyć przyprawą do drobiu po myśliwsku. Cytrynę i pomarańczę pokroić w plastry i obłożyć nimi mięso. Dodać majeranek, rozmaryn, liść laurowy, ziele angielskie i pieprz, a następnie zalać tłuszczem gęsim lub oliwą, tak aby mięso w całości było zakryte. Tak przygotowane uda z gęsi gotować do miękkości na bardzo małym ogniu.
Ser rozdrobnić i połączyć z żółtkami, białka ubić na pianę dodając szczyptę soli. Mąkę i białko dodać do sera, całość lekko wymieszać i przełożyć na stolnicę. Ciasto wyrobić na gładką masę, podzielić na kilka części, uformować z nich wałki, pokroić ukośnie jak kopytka i ugotować we wrzącej, osolonej wodzie.
Kapustę pokroić w paski, zalać czerwonym winem i dusić przez ok. 30 minut. Gdy zmięknie dodać obrane, pokrojone w kostkę i skropione sokiem z cytryny jabłko oraz namoczone rodzynki. Kapustę przyprawić grubo mielonym czarnym pieprzem, goździkami i solą. Pod koniec duszenia dodać miód i pokrojone w cząstki truskawki. Całość gotować jeszcze przez chwilę, po czym zdjąć z ognia.
Mięso wyjąć z tłuszczu, osuszyć papierowym ręcznikiem. Udka ułożyć na gorącej kapuście z truskawkami. Podawać z usmażonymi na maśle pierożkami leniwymi. Udekorować świeżymi ziołami.
PRZEPIS ROBERTA SOWY NA UDKO Z POLSKIEJ GĘSI ODANE Z GRUSZKAMI, ROZMARYNEM
I KONFITURĄ KASZTANOWO-WANILIOWĄ
Składniki dla 4 osób:
4 uda z gęsi (po 250 g każde)
1 litr oleju roślinnego lub tłuszczu gęsiego
1 pokrojona w plastry pomarańcza
4 gałązki świeżego rozmarynu
4 rozgniecione ząbki czosnku
Kardamon, grubo mielony czarny pieprz, kmin rzymski, cynamon, goździki do smaku
4 pokrojone w cząstki i skropione sokiem z cytryny gruszki
2 łyżki miodu lipowego
2 łyżki masła
1 gałązka świeżego rozmarynu
8 łyżek konfitury kasztanowej z wanilią
Kilka gałązek świeżych ziół do dekoracji
Sposób przygotowania:
Mięso oczyścić, umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem, a następnie ułożyć w szerokim garnku, obłożyć plastrami pomarańczy, rozmarynem, czosnkiem i natrzeć wszystkimi (utartymi w moździerzu) przyprawami. Tak zamarynowane udka gęsie odstawić do lodówki na kilka godzin, a następnie zalać olejem, przykryć i gotować na wolnym ogniu do miękkości, tj. przez ok. 2-3 godziny. Można również ułożyć gęsie udka w naczyniu żaroodpornym, przykryć i piec w piekarniku w temperaturze do 90°C przez około 8 godzin.
Na patelni rozgrzać miód i masło, dodać gruszki i smażyć przez chwilę, dodając świeży rozmaryn. Gruszki zdjąć z patelni i odstawić w ciepłe miejsce. Na tej samej patelni podgrzać konfiturę kasztanowo-waniliową.
Uda z gęsi wyjąć z tłuszczu, przyciąć kostki i ułożyć na ciepłych gruszkach. Podawać z konfiturą, udekorowane świeżymi ziołami.
* materiał promocyjny