Gimnazjalistki z “Czwórki” wygrały dla Stowarzyszenia “Psychoart”

Uczennice ciechanowskiego Gimnazjum nr 4 wygrały 5 tys. zł dla Stowarzyszenia PSYCHOART.

Liwia, Natalia, Kaja, Oliwia i Ania w rockowym stylu przedstawiły Stowarzyszenie PSYCHOART i wygrały nagrodę główną w konkursie realizowanym w ramach projektu „Młodzież i filantropia”. Dzięki ich zaangażowaniu nagroda w wysokości 5 tys. zł zasili konto organizacji. Symboliczny czek odebrał prezes Stowarzyszenia Artur Lech.

Niesamowite emocje i pozytywna energia towarzyszyły finałowi projektu, do którego Fundacja dla Polski zaprosiła w tym roku szkolnym dziesięć szkół z Mazowsza. 6 marca w ciechanowskim Gimnazjum nr 4 uczennice i uczniowie klas II i III prezentowali działalność wybranych przez siebie lokalnych organizacji pozarządowych. Wcześniej, przez trzy miesiące realizowali projekt – poznali ideę filantropii, problemy swojej społeczności i możliwe sposoby ich rozwiązania, poszerzyli też swoją wiedzę na temat współpracy w zespole i przygotowania prezentacji. Odwiedzili lokalne organizacje pozarządowe, zebrali materiały i przeprowadzili wywiady.

W projekcie udział wzięło 23 uczniów, którzy pracując w zespołach przygotowali sześć prezentacji. Przybliżyli działalność Stowarzyszenia Ciechanowska Grupa Rowerowa, Fundacji Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym Niepełnosprawnym „Być jak inni”, Stowarzyszenia PSYCHOART, Fundacji Rozwoju Talentów „Jestem blisko”, Banku Żywności w Ciechanowie oraz Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii, Ich Rodzin i Przyjaciół „Amazonka”. Wśród zaproszonych gości na widowni zasiedli przedstawiciele prezentowanych organizacji, dzięki którym uczniowie mogli zebrać niezbędne informacje oraz poczuć, ile satysfakcji i zadowolenia można czerpać z uczestniczenia w życiu swoich społeczności! Kilkoro uczniów działało już wcześniej jako wolontariusze angażując się w pracę na rzecz innych. Dla wielu przygoda z wolontariatem właśnie się zaczęła. Dzięki współpracy uczennic ze Stowarzyszeniem „Amazonka” już niedługo w Gimnazjum nr 4 odbędą się zajęcia upowszechniające profilaktykę raka piersi.

Świetną oprawę muzyczną finału zapewnili harcerze z Hufca ZHP w Ciechanowie, chór szkolny oraz laureat Psycho Guitar Battle Adam Wełna.

Warto pomagać!

Projekt Młodzież i filantropia prowadziły w szkole panie Justyna Molkowska i Iga Prusaczyk. Podkreślają, że były świadkami nawiązywania się między uczniami a organizacjami niezwykłych więzi przyjaźni i współpracy, które z pewnością zaowocują już wkrótce niesamowitymi przedsięwzięciami. Są przekonane, że młodzież ma teraz świadomość, że warto bezinteresownie pomagać.

Nie byłoby pewnie tak wielkich emocji, gdyby nie nagroda finansowa, którą ufundował Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie.

– Wspieranie rozwoju społeczności lokalnej to główny element misji Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie. Szczególnie bliskie i ważne są dla nas zawsze projekty wspierające młodych ludzi. „Młodzież i filantropia” to jeden z tych, który edukuje, motywuje do działania i pomaga młodzieży zaprezentować swoje talenty. Dlatego nie mogło nas tam zabraknąć. – mówi Andrzej Szwejkowski, Prezes PBS w Ciechanowie.

Stowarzyszenie PSYCHOART od 5. lat uczestniczy w życiu kulturalnym Ciechanowa. Realizuje wiele inicjatyw – koncertów, festiwali muzycznych, konkursów. Swoje pasje artystyczne łączy z bezinteresowną pomocą innym i czerpie z tego wiele radości. To grupa pozytywnie zakręconych ludzi, którym się chce i którzy wierzą, że wspólnie można zdziałać wiele dobrego!

„Młodzież i filantropia” na Mazowszu

Gimnazjum nr 4 w Ciechanowie jest jedną z dziesięciu szkół na Mazowszu, które w roku szkolnym 2012/2013 biorą udział w projekcie „Młodzież i filantropia”. Kolejne finały projektu odbędą się w Kosowie Lackim, Grójcu, Płocku, Pułtusku, Warszawie i Radomiu. W każdej ze szkół uczniowie wygrają 5 tys. złotych dla lokalnej organizacji pozarządowej.

Partnerami merytorycznymi projektu są: Wojewoda Mazowiecki, Mazowieckie Kuratorium Oświaty oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Więcej informacji na stronie www.mlodziezifilantropia.pl

Na zdjęciu: Zwycięski zespół w składzie – Liwia, Natalia, Kaja, Oliwia i Ania (górny rząd) oraz dyr Grażyna Lubecka z PBS w Ciechanowie wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia PSYCHOART (w dolnym rzędzie), Agnieszka Sawczuk – Prezes Fundacji dla Polski (trzecia od lewej w górnym rzędzie) i Izabela Siander z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (pierwsza z prawej).

Olga Janaszek – Serafin