Gmina Opinogóra Górna rozpoczyna sprzedaż węgla

Dzisiaj 6 grudnia – w popularne “Mikołajki” – mieszkańcy gminy Opinogóra Górna mogą już kupować tańszy węgiel z rządowego programu.

– Szanowni Mieszkańcy. Podpisaliśmy umowę z PGE Paliwa SP. z o.o. która została do nas przesłana 2.12.2022 r. Tym samym rozpoczynamy od 6.12.2022 r. sprzedaż węgla. W pierwszej kolejności dostępny będzie Orzech, następnie zostanie dostarczony Groszek – informuje Urząd Gminy Opinogóra Górna.

Tymczasem wczoraj wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda poinformował, że w całej Polsce umowy na dystrybucję węgla podpisało już w sumie 2100 samorządów. To około 90 proc. gmin, które zgłosiły chęć udziału w programie. Do mieszkańców trafiło już ćwierć miliona ton węgla.

– W najbliższym czasie wolumen ten będzie znacząco wzrastać. System dystrybucji działa już na pełnych obrotach i spodziewamy się, że w najbliższym czasie będzie przyspieszać – podkreślił Karol Rabenda.

W całej Polsce zapotrzebowanie na węgiel zgłosiło prawie 2400 samorządów. W 651 gminach zrealizowano już pierwszą dostawę.  

www.gov.web.pl

– Zostało nam około 200 gmin, z którymi ciągle rozmawiamy. Ich mieszkańcy nie muszą się niepokoić. Nawet jeśli jakaś gmina nie podpisze umowy, mamy mechanizmy, by mieszkańcom i tak węgiel dostarczyć – podkreśla wiceminister aktywów państwowych. Karol Rabenda zapewnia również, że węgla na pewno nie zabraknie.

Do tej pory do kraju sprowadzono już 12 milionów ton węgla. Do końca roku w Polsce pojawi się kolejne 2 mln ton, a w przyszłym roku następne 5 mln ton.

– To oczywiście węgiel, który należy jeszcze przesiać, ale to zabezpiecza w pełni nasze zapotrzebowanie – dodał wiceminister.

Ustawa węglowa umożliwia gminom zakup węgla od spółek importujących surowiec w cenie 1500 zł brutto za tonę. Gmina sprzedaje zaś paliwo swoim mieszkańcom po maksymalnie 2000 zł brutto za tonę. 500 zł to bufor na pokrycie kosztów transportu, składowania czy obsługi procesu dystrybucji.

– Jeśli mieszkaniec gminy nie kupi półtorej tony w tym roku, to ta ilość nie przepada lecz przechodzi na przyszły rok. Limit 3 ton paliwa na gospodarstwo będzie więc dostępny do końca kwietnia – podkreśla wiceminister Karol Rabenda.

red/Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne