Godność przy świątecznym stole. Rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności

Wyobrażasz sobie Wielkanoc bez majonezu, żurku i innych świątecznych przysmaków? W Polsce żyje wiele osób, które nie będą mogły usiąść przy pełnym stole, bo każdego dnia muszą zdecydować czy pieniądze wydać na jedzenie, leki czy rachunki. Święta to dla nich wyjątkowo trudny czas. Dlatego jak co roku Banki Żywności niosą pomoc i organizują akcję zbierania artykułów spożywczych dla najbardziej potrzebujących. 

Wielkanocna Zbiórka Żywności pod hasłem “Święta godne, a nie głodne” rozpoczęła się już 8 marca i zakończy się w Sobotę Wielkanocną (3 kwietnia). Podobnie jak w grudniowej Świątecznej Zbiórce Żywności z powodu pandemii produkty będzie można kupić online – dokonując zakupu w charytatywnym sklepie www.zbiorkazywnosci.pl

Głód to nie bajka

W Polsce ponad 1,6 miliona osób żyje w skrajnym ubóstwie, co oznacza, że na wszystkie swoje wydatki ma do dyspozycji mniej niż 600 zł miesięcznie. Trwająca od roku pandemia pogorszyła sytuację wielu Polaków, którzy stracili pracę lub ich dochody znacznie zmalały. Osoby starsze, chore, niepełnosprawne, rodziny wielodzietne, samotni rodzice, bezdomni i bezrobotni – to tylko część grup, do których trafia pomoc Banków Żywności i które teraz jeszcze bardziej niż kiedykolwiek potrzebują wsparcia. 

Stół ze świątecznymi potrawami to nie tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb człowieka, ale też ważny symbol, dający nam poczucie godności, które należy się każdemu, bez względu na status społeczny. A pomoc żywnościowa w obecnych czasach nabiera jeszcze ważniejszego wymiaru – jest znakiem solidarności, bliskości i troski, pomimo fizycznego oddalenia od innych ludzi. mówi Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności. 

Bank Żywności w Ciechanowie zachęca do przekazywania przede wszystkim artykułów z długą datą ważności oraz takich, które będzie można wykorzystać do świątecznych potraw. Mąka, olej, cukier na pewno przydadzą się do wielkanocnej baby czy mazurka, a majonez jest nieodzownym towarzyszem jajek i sałatki warzywnej.

Bardzo się cieszymy, że marka WINIARY jest partnerem tej ważnej i potrzebnej akcji. Trudno pogodzić się z faktem, że tak wiele osób nie może pozwolić sobie na świąteczne potrawy, podczas gdy średnio w każdej sekundzie wyrzucamy w Polsce aż 153 kg żywności! Dlatego w ramach programu „Pomagamy w gotowaniu i niemarnowaniu” dzielimy się wiedzą jak zapobiegać marnowaniu jedzenia, a także zachęcamy do dzielenia się pełnowartościową żywnością. Wystarczy niewielki gest – jeden produkt czy wpłata w sklepie charytatywnym Banków Żywności mogą uratować czyjeś Święta mówi Marcin Popławski, Dyrektor Dywizji Kulinariów Nestlé w Polsce. 

Pomoc w czasach pandemii

Wielkanocna Zbiórka Żywności działa jako sklep online zbiorkazywnosci.pl, gdzie kupujemy wirtualny koszyk dla potrzebujących. Jest to rodzaj skarbonki – dzięki zebranym środkom wybrany przez Darczyńcę  Bank Żywności otrzyma pieniądze na zakup produktów dla osób potrzebujących.

Taka nowa, wygodna forma wsparcia towarzyszyła już grudniowej Świątecznej Zbiórce Żywności i świetnie przyjęła się wśród użytkowników mediów społecznościowych oraz miłośników zakupów online.

Produkty zakupione dzięki zbiórce online będą na bieżąco dystrybuowane do potrzebujących tak, by mogli oni spędzić Święta w spokojnej i domowej atmosferze, bez martwienia się podstawowe rzeczy.

Partnerem strategicznym Wielkanocnej Zbiórki Żywności jest marka WINIARY. Wsparcie komunikacyjne zapewniają agencje Publicis Poland i Publicis Consultants (PR).