Goście z Mongolii w Glinojecku

Czteroosobowa delegacja z ajmaku Tuv i somonu Bayan gościła w Glinojecku w dniach 24-27 października. Oprócz spotkań biznesowych podpisany został list intencyjny o współpracy samorządu glinojeckiego z samorządem mongolskim.

Do Glinojecka przyjechali: zastępca gubernatora ajmaku Tuv Chuluunbat Sarangere, wójt somonu Bayan Tsedenpuntsag Enkhbaatar, przewodniczący Rady Samorządu Lokalnego somonu Bayan Doltson Munkhtsog, przedstawiciel biznesu ajmaku Tuv pani Sharavsambuu Davaajav, dyrektor “Nominzulsar”.  Gości powitali burmistrz miasta i gminy Glinojeck – Łukasz Kapczyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Glinojecku Grzegorz Sikorski oraz sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Glinojeck – Zenona Babicz.

Wizyta delegacji mongolskiej miała na celu przywrócenie kontaktów, które           w latach 60. ubiegłego wieku zostały nawiązane z gminą Glinojeck. Po wielu latach, kontakty zostały odnowione i wszystko wskazuje na to, że będą się rozwijały.

Delegacja, swój pobyt w Polsce rozpoczęła od wizyty w  Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie została przyjęta m.in. przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Macieja Langa oraz ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Mongolii Krzysztofa Bojko. Następnie goście przyjechali do Glinojecka, gdzie poznawali pracę samorządu i jednostek samorządowych. Odwiedzili m.in. szkołę podstawową, przedszkole i SPZOZ w Glinojecku.

Pierwszego dnia zaprezentowane zostały również zakłady pracy działające         na terenie gminy: Cukrownia Pfeifer & Langen i firma Jawar – Fabryka Systemów Kominowych. Przedstawiciele władz rządowych i samorządowych Mongolii chcieli poznać też rolnictwo. Zwiedzili więc pola uprawne RSP w Woli Młockiej oraz Gospodarstwo Rolne Cezarego Kruślińskiego, rolnika z Sulerzyża.

Kolejny dzień wizyty rozpoczął się spotkaniem z wiceprezesem Grupy Cedrob –Włodzimierzem Bartkowskim w siedzibie firmy w Ujazdówku, a następnie zwiedzaniem zakładu w Ujazdówku, przetwórni pasz w Gumowie oraz nowoczesnej wylęgarni w Krajkowie oraz kurników w  Kondrajcu Pańskim i Kondrajcu Szlacheckim, gdzie rozmawiano o ewentualnym eksporcie produktów z Polski do Mongolii.

Nie mogło też zabraknąć kulturalnych akcentów, prezentujących bogactwo kulturowe ziemi ciechanowskiej. Goście w towarzystwie burmistrza Glinojecka odwiedzili miejsce pamięci – Las Ościsłowski, gdzie w 1940 roku Niemcy zmordowali niepełnosprawnych mieszkańców z okręgu ciechanowskiego. A następnie w Ciechanowie zwiedzili perłę historii – Zamek Książąt Mazowieckich i wystawę „Łucznictwo sarmackie” w Muzeum Szlachty Mazowieckiej, na której prezentowane są m.in. tradycje łucznicze z Azji środkowej, w tym z Mongolii.

Przez cały pobyt delegacji w Polsce, rozmowy tłumaczył  Tumen-Ulzii Budsuren, który studiował w Polsce, a obecnie jest doktorantem w Łodzi. Można więc było poznać ciekawy, ale trudny język mongolski. Goście szybko  uczyli się języka polskiego i już po jednym dniu witali się i zadawali proste pytania w języku gospodarzy. Rewizyta samorządu glinojeckiego w dalekiej Mongolii odbędzie się prawdopodobnie w lipcu 2020 roku.

Podczas wizyty gości z Mongolii w Glinojecku podpisany został list intencyjny o współpracy, następującej treści:

Działając w przekonaniu, że kontakty i współpraca międzynarodowa zapewniają doskonałe możliwości promocji, sprzyjają wymianie dobrych praktyk i doświadczeń pomiędzy samorządami oraz mają pozytywny wpływ na lokalny rozwój, chcemy nawiązać formalne relacje partnerskie. Niniejszy list ma na celu zainicjowanie dialogu, którego efektem może być podjęcie partnerskiej współpracy pomiędzy Gminą Glinojeck a somonem Bayan.

Efektem tej współpracy miałaby być wymiana doświadczeń w ramach edukacji, sportu i turystyki, promocji gospodarczej i biznesowej, jak też wymiana kulturalna i możliwość współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi.

Wierzymy, że taka współpraca może przynieść naszym społecznościom wiele korzyści.

Atak brzmiał ten tekst w języku mongolskim:

Улс хоорондын харилцаа болон хамтын ажиллагаа нь сурталчилан таниулах өргөн боломжийг нээж амжилттай хэрэгжсэн туршлагын солилцоог нутгийн өөрөө удирдах байгууллагуудын төвшинд хөгжүүлж нутгийн хөгжилд эерэг нөлөө үзүүлнэ гэдэгт гүнээ итгэн хамтран ажиллах саналыг дэвшүүлж байна. Энэхүү захидалын гол зорилго нь Глиноецк гмин болон Баян сумын хамтын ажиллагааны эхлэл байхад оршино.

Хамтын ажиллагааны үр дүнд боловсрол, спорт, аялал жуулчлалын хүрээнд туршлага солилцох, эдийн засгийн болон бизнесийн сурталчилгааг өргөжүүлэх, мөн түүнчлэн соёлын солилцоо болон төрийн бус байгууллагуудын хоорондын хамтын ажиллагааны боломжийг хөгжүүлнэ.

Найрсаг хамтын ажиллагаа нь манай иргэдэд ихээхэн ач тус хүргэнэ гэдэгт гүнээ итгэж байна.

Fot. Tomasz Lewandowski, UM Glinojeck