Groźba do 5 lat więzienia, a póki co policyjny dozór

– Decyzją ciechanowskiej prokuratury 20-letni ciechanowianin, który znęcał się nad swoim ojcem został objęty policyjnym dozorem. Mężczyzna złamał zastosowany przez policjantów prewencyjny środek zapobiegawczy w postaci nakazu opuszczenia lokalu mieszkalnego oraz zakazu zbliżania się. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat więzienia – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie mł. asp. Magda Zarembska.

W miniony poniedziałek (26 czerwca) policjantów z ciechanowskiej komendy wezwano na interwencję związaną z przemocą domową. Ustalenia funkcjonariuszy wskazywały, że w rodzinie dochodzi do przemocy fizycznej i psychicznej.

– 20-letni ciechanowianin będąc w stanie nietrzeźwości wszczynał awantury domowe z ojcem. Wyzywał go słowami wulgarnymi, krytykował, poniżał, uderzał pięściami w twarz i kopał. Niszczył też meble znajdujące się w mieszkaniu. Ponadto 20-latek nie zastosował się do prewencyjnego środka zapobiegawczego zastosowanego przez policjantów w postaci nakazu opuszczenia lokalu mieszkalnego i zakazu zbliżania. Mundurowi podjęli decyzję o natychmiastowym odizolowaniu sprawcy przemocy domowej. Agresor trafił do policyjnego aresztu – informuje mł. asp. Magda Zarembska. – Na wniosek ciechanowskich policjantów prokurator zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym

– Przeciwdziałanie przemocy domowej, niesienie pomocy osobom dotkniętym przemocą oraz ich rodzinom jest jednym z głównych zadań realizowanych przez policję. Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę siły działanie skierowane przeciw członkowi rodziny naruszające ich prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody psychiczne, fizyczne, a także materialne. Znęcanie się i poniżanie to tajemnica wielu rodzin – mówi pani rzecznik.

Policjanci przypominają – na zjawisko przemocy domowej nie można pozostawać obojętnym. Jeśli jesteś ofiarą przemocy domowej lub jej świadkiem, nie wahaj się powiadomić o tym policję. W trosce o zdrowie i życie Twoje i Twoich bliskich, nie pozwalaj, by sprawca pozostał bezkarny.

red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne