Jak smakuje wolontariat

8 czerwca w Ciechanowie odbędzie się Festiwal Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych. Z tej okazji w siedzibie Ciechanowskiego Centrum Wolontariatu odbyła się konferencja prasowa podsumowująca projekt “Wolontariat NGO – szansa na rozwój organizacji” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Gościem konferencji był Jan Kuroń, współgospodarz programu kulinarnego “Kuroniowie rozgryzają”, wolontariusz Banków Żywności, który opowiedział uczestnikom wydarzenia, jak „smakuje” wolontariat. W spotkaniu wzięli udział także: rzecznik prezydenta Ciechanowa Ewa Blankiewicz, Dariusz Pietrowski – prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie, Marzena Pastor z Centrum Wolontariatu w Siedlcach przy Caritas Diecezji Siedleckiej, Eliza Klimaszewska z Centrum Wolontariatu w Ostrołęce przy Stowarzyszeniu Mazowieckie Inicjatywy Społeczne oraz Dorota Jezierska – koordynator Ciechanowskiego Centrum Wolontariatu przy Banku Żywności w Ciechanowie.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=Cw9G6Zpr4OY’]

Dzięki projektowi niemu powstało 10 lokalnych Centrów Wolontariatu w województwie mazowieckim, a wsparcie otrzymało m.in. Ciechanowskie Centrum Wolontariatu przy Banku Żywności w Ciechanowie. Celem działalności Centrów jest promocja wolontariatu, wsparcie zarówno osób pragnących zostać wolontariuszami jak też organizacji i instytucji, które chcą nawiązać z nimi współpracę.
– Nasze Centrum Wolontariatu nastawia się na animację działań wolontariackich i społecznych w regionie. W ubiegłym roku organizowaliśmy już Najważniejsze Urodziny w roku – Urodziny Rzeczpospolitej, ekologiczny Strajk Żywności, charytatywny Mecz z Jajem oraz Ciechanowską Galę Wolontariatu  – mówi Dorota Jezierska. –  Teraz przygotowujemy dla mieszkańców Ciechanowa i okolic coś wyjątkowego, specjalnego – Festiwal Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych w dniu otwarcia EURO 2012. My zaczniemy, UEFA dołączy! Planujemy wielobarwne, radosne wydarzenie – podzielenie się radością z działania na rzecz innych oraz prezentację dokonań i dorobku organizacji pozarządowych.

Współorganizatorem  festiwalu są Urząd Miasta Ciechanów i Fundacja Gospodarcza im. K. Marcinkowskiego. Festiwal objęli Patronatem Honorowym Wojewoda Mazowiecki i Prezydent Miasta Ciechanów. – Podczas Festiwalu znów towarzyszyć nam będzie wspaniały gość. Jan Kuroń, który różnorodne smaki wolontariatu zaprezentuje nam poprzez swoje kulinarne umiejętności na placu Jana Pawła II (jeszcze bez pomnika Dody), promując misję Banków Żywności” – informuje Dorota Jezierska.

a