Jest umowa na wykonanie „Zielonego Targu” w Ciechanowie

Rozpoczyna się rewitalizacja miejskiego targowiska przy ul. Płońskiej. – Powstanie tam otwarty plac targowy, częściowo zadaszony i wkomponowany w nowy budynek handlowo-usługowy. Kompleks będzie ekologiczny i zaopatrzony w nowoczesne rozwiązania technologiczne, pozwalające na oszczędność w zużyciu energii. 6 grudnia podpisano umowę na wykonanie inwestycji – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska.

Inwestycję wykona firma REMBUD z Przasnysza. Pierwsze prace powinny rozpocząć się w najbliższych tygodniach. Na okres budowy targowisko odbywające się przy ul. Płońskiej we wtorki i piątki zostanie przeniesione na teren przy ul. Sienkiewicza przy Hali Targowej „Bloki”.

– Centrum „Zielonego Targu” stanowił będzie częściowo zadaszony obszar działający jako rynek. Wokół niego wybudowany zostanie budynek o powierzchni ponad 2,6 tys. m2. W nim znajdą się przestrzenie na działalność handlową i usługową. Pomieszczenia zostały zaprojektowane tak, aby umożliwiać łatwą aranżację lokali i ich dogodny podział ściankami działowymi. Każdy lokal posiadał będzie własny węzeł sanitarny. Rozwiązania uwzględniają potrzeby kupców, zgłoszone przez nich we wstępnej fazie projektowej. Ratusz ogłosi konkurs ofert dla przedsiębiorców chcących prowadzić tam działalność gospodarczą – informuje Paulina Rybczyńska. – Kompleks zaprojektowano jako energooszczędny. Dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła, panelom fotowoltaicznym i pompie ciepła można będzie w naturalny sposób pobierać i magazynować energię potrzebną do poprawnego i oszczędnego funkcjonowania obiektu.

Na dachu o powierzchni 1,3 tys. m2 znajdzie się zielony taras z nasadzeniami roślin ozdobnych, po którym będzie można spacerować oraz kawiarnia z 80 miejscami konsumpcyjnymi. Natomiast na terenie wokół budynku pojawią się nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Zamontowany zostanie również zbiornik retencyjny na deszczówkę. Woda zgromadzona z dachu będzie dzięki temu wykorzystywana do podlewania roślin.

Strefa ruchu kołowego będzie oddzielona od pieszego. Pojawią się stojaki na rowery i zapewnionych będzie ponad 90 miejsc postojowych dla samochodów klientów „Zielonego Targu”, aut dostawczych, pojazdów osób handlujących, właścicieli lokali i obsługi technicznej. Parkingi będą wykonane z eko-bruku, co zapewni przepuszczalność wody do gruntu. Cały obszar „Zielonego Targu” zostanie oświetlony. W projekcie uwzględniono korzystanie z obiektu przez osoby z niepełnosprawnościami, w tym specjalnie przeznaczone miejsca parkingowe i windy.

– Wartość inwestycji to 26,5 mln zł. Teren, na którym powstanie „Zielony Targ” został objęty Gminnym Programem Rewitalizacji Miasta Ciechanów. W związku z tym miasto będzie aplikowało o refinansowanie nakładów na realizację zadania z funduszy unijnych po ich uruchomieniu oraz ogłoszeniu właściwych naborów – informuje pani rzecznik.

Red

Fot. UM Ciechanów