Jeździły na Mundialu w Katarze, pojadą też i w Pułtusku

Elektryczne autobusy marki Yutong, które obsługiwały pasażerów podczas niedawnych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze będą woziły pasażerów w Pułtusku. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Zielony Transport Publiczny”.

Umowę na zakup dwóch autobusów podpisali burmistrz Pułtuska Wojciech Gregorczyk i prezes zarządu Busnex Poland, Marcin Kucharski. – Yutong Bus zrealizował największy na świecie kontrakt na dostawę autobusów elektrycznych, obejmujący aż 888 pojazdów dla Kataru. Flotę „elektryków” podczas mundialu tworzył między innymi model E7, którego dwa egzemplarze dostarczymy do Pułtuska. To będzie polski debiut tego kompaktowego, 7-metrowego autobusu – mówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland. – Cieszę się, że doszło do podpisania tej umowy. Liczę na jej sprawną realizację. Samorząd Gminy Pułtusk stara się uczestniczyć we wszystkich działaniach mających na celu wprowadzanie rozwiązań ekologicznych, choć nie bez znaczenia jest również aspekt ekonomiczny. Jak wiadomo znaczącym pod tym względem rozwiązaniem jest transport publiczny – mówił burmistrz Pułtuska, Wojciech Gregorczyk.

Yutong E7, którego mieli okazję poznać kibice podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, to elektryczny autobus o długości 7 metrów. Na jednym ładowaniu osiąga nawet 200 kilometrów, a dzięki rekuperatorowi energia jest odzyskiwana podczas hamowania. Pojazd łączy kompaktowe wymiary i zwrotność z funkcjonalnością, dysponując 13 miejscami siedzącymi oraz przestrzenią dla osób niepełnosprawnych. Jest także wyposażony w klimatyzację i elektryczne ogrzewanie.

Pułtusk inwestuje w zeroemisyjną flotę elektrobusów, skutecznie wykorzystując dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie w wysokości ponad 2,2 mln zł zostało przyznane w ramach drugiej edycji programu „Zielony Transport Publiczny”. Zakup autobusów elektrycznych to kolejny krok na drodze pułtuskiego samorządu w kierunku elektromobilności. W ubiegłym roku Pułtusk zainstalował dwie publiczne dwupunktowe stacje ładowania aut elektrycznych, a do wykonywania stałych przewozów pasażerskich jest wykorzystywany pojazd elektro-solarny.

Przypomnijmy, że w maju ubiegłego roku autobus elektryczny tej marki do przewożenia uczniów kupiła gmina Ojrzeń w powiecie ciechanowskim. Była to pierwsza gmina wiejska na Mazowszu, a trzecia w Polsce z takim autobusem.

Pisaliśmy o tym tutaj: https://www.ciechtivi.pl/pierwsza-na-mazowszu-trzecia-w-polsce-gmina-ojrzen-z-elektrycznym-autobusem-szkolnym/

Red

Fot. Busnex Poland