Już ponad 626 tys. dzieci z wyprawką szkolną na Mazowszu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już w Polsce ponad 1,2 mld zł w ramach programu „Dobry Start”. Wsparcie otrzymało 4,2 mln dzieci. Ogromny udział w podziale środków ma województwo mazowieckie. Wnioski można składać do 30 listopada tego roku.

Do ZUS wpłynęło już  ponad 3 mln wniosków o świadczenie 300 plus, obejmujące 4,3 mln  dzieci. – Zainteresowanie tym programem jest bardzo duże. Przyjmowanie i obsługa wniosków działa bez zakłóceń. Zdecydowana większość wniosków została obsłużonych przez automat. Pozwoliło to na odciążenie pracowników. Większość osób złożyła już wniosek – mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W całej Polsce ZUS wypłacił na ten cel już ponad 1,2 mld zł. Za te pieniądze rodzice kupili wyprawkę szkolną dla 4 mln 210 tys. dzieci. W samym tylko województwie mazowieckim wypłatami objęto 626,5 tys. uczniów. Do tej pory regionalne oddziały ZUS przekazały na ten cel 186,7 mln zł i jest to zdecydowanie najwyższa kwota spośród wszystkich województw w Polsce.

Wnioski od 1 lipca do 30 listopada

Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o świadczenie 300 plus z programu “Dobry Start”. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Obsługą świadczeń od tego roku zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać do 30 listopada 2021 roku. Świadczenie z programu Dobry Start przysługuje w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu Dobry Start (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu). Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Świadczenie z programu “Dobry Start” jest wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Infolinia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych obsługuje też specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 290 22 02 można uzyskać informacje w sprawie świadczenia 300 plus. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Koszt połączenia według stawek operatorów. Infolinia będzie działać tylko do końca października.

ZUS organizuje pomoc

ZUS organizuje także pomoc dla osób, które mogą mieć problem ze złożeniem elektronicznego wniosku. Urząd, poza utworzeniem dodatkowych stanowisk w swoich placówkach, uruchomił wspomagające punkty w instytucjach publicznych, np. placówkach pocztowych czy też KRUS. Będą w nich dyżurować eksperci ZUS. Pomogą zarówno w założeniu konta na PUE ZUS jak i wypełnieniu wniosku. 

Dyżury są organizowane na bieżąco, dlatego po najnowsze informacje warto zaglądać na stronę ZUS (link).

Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego