Kaluszkiewicz u Krasińskiego

Muzyk, pedagog, autor książek Jan Andrzej Kaluszkiewicz  był gościem kolejnego spotkania z cyklu „Z bibliotecznej półki…”, które odbyło się 6 marca w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie.

Jan Andrzej Kaluszkiewicz (na pierwszym planie)

Spotkanie zgromadziło sporą rzeszę uczestników. Artysta opowiedział o swoim dzieciństwie, edukacji muzycznej, karierze, pracy pedagogicznej i twórczości. Początek to wspomnienie „starego” Ciechanowa, nauczycieli i animatorów życia muzycznego w mieście. Co naturalne,  dużo było nostalgii i „tęsknoty” za miastem, którego już nie ma. Opowieść o „Kolumbach”, o życiu kulturalnym Ciechanowa przeplatała się z anegdotami.

Jako muzyk Andrzej przemierzył kawał świata, jako nauczyciel wychował wielu zdolnych wokalistów, jako publicysta przeprowadził wiele rozmów ze swymi sławnymi przyjaciółmi i kolegami rozrzuconymi po całym świecie. Rozmowy te wydał w książce pt. „Zaczęło się w Ciechanowie”. Aż trudno uwierzyć, że można przeżyć tak wiele.

Jan Andrzej Kaluszkiewicz z gośćmi spotkania: (od góry) – z Grzegorzem Wróblewskim, Bogusławą i Zbigniewem Mikołajczak, Ryszardem Sobotko

Nam powiedział: „ za całą recenzję spotkania może posłużyć wypowiedź jednego z uczestników, że niepotrzebnie piszesz o innych. Napisz swoje wspomnienia – to dopiero będzie interesujące”. Rzeczywiście spotkanie było jedną opowieścią o życiu Andrzeja Kaluszkiewicza i na pewno mocno okrojoną, ograniczoną czasem. Czekamy więc panie  Andrzeju na książkę o panu. Na koniec refleksja nie bardzo odkrywcza: „ cudze chwalicie, swego…”

a