Kierowcy: uważajcie na dzikie zwierzęta

Dzikie zwierzęta nagle wybiegające na jezdnię to bardzo poważne zagrożenie dla kierowców. – Pamiętajcie! Zawsze gdy przed Waszym samochodem przebiegnie jakieś zwierzę – szanse na to, że jest to większa grupa są bardzo duże i niemal na pewno za chwile na drogę wybiegną kolejne – apeluje na swym profilu FB Nadleśnictwo Ciechanów.

– Zawsze zwalniajmy w takim przypadku do minimalnej prędkości, tym bardziej, że zwierzęta często mogą się wahać z przkroczeniem drogi do ostatniej chwili! – ostrzegają ciechanowscy leśnicy i publikują film z Nadleśnictwa Lipusz.

A Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu przypomina:

“Lekceważąc znaki drogowe ostrzegające o miejscach, gdzie dzikie zwierzęta przekraczają drogę, narażamy się na duże niebezpieczeństwo. W przypadku zderzenia z dzikiem, jeleniem lub ważącym kilkaset kilogramów łosiem należy się liczyć z poważnym uszkodzeniem pojazdu. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi wieczorem i wczesnym rankiem, szczególnie teraz jesienią. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta mogą również pojawić się w terenie zabudowanym. Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Pod żadnym pozorem nie dotykaj zwierzęcia! W takiej sytuacji należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji”.

Fot. pixabay.com