Koalicja PiS-PSL w powiecie ciechanowskim? Koalicja Obywatelska rozczarowana rządowym sojusznikiem

Choć do rozpoczęcia dzisiejszej (poniedziałek, 6 maja) pierwszej sesji Rady Powiatu Ciechanowskiego jeszcze niespełna godzina raczej jasne jest, że władzę w powiecie obejmie koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

PiS ma 9 radnych, a PSL – 5. Daje to zdecydowaną większość w 21-osobowej Radzie Powiatu. Wygląda na to, że w opozycji znajdą się radni Koalicji Obywatelskiej (4 mandaty) i Ciechanowskiego Bezpartyjnego Ugrupowania Wyborczego (3 mandaty).

Dwie godziny temu ciechanowska Koalicja Obywatelska zamieściła na FB oświadczenie w tej sprawie. Publikujemy je w całości.

OŚWIADCZENIE

Informujemy mieszkańców powiatu ciechanowskiego, że z rozczarowaniem przyjęliśmy decyzję PSL o zawiązaniu sojuszu i powołaniu struktur władzy powiatowej z Prawem i Sprawiedliwością.

Nie ukrywamy, że liczyliśmy na pozytywną zmianę w sposobie zarządzania powiatem ciechanowskim, co wiązało się z wykorzystaniem naszego wspólnego, prodemokratycznego potencjału wyrażonego poparciem udzielonym w wyborach przez Mieszkańców. Jesteśmy bowiem głęboko przekonani, że elektoraty naszych ugrupowań zgodnie opowiadają się za wizją Polski demokratycznej, praworządnej i samorządnej, którym to ideom przeczyła praktyka polityczna PiS w ostatnich latach. A jednak to po tej antydemokratycznej, antypraworządnej i antysamorządowej stronie polskiej sceny politycznej opowiedzieli się lokalni działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego decydując się na koalicję z PiS.

Pragniemy szczególnie mocno podkreślić, że istniała realna możliwość i osobiście deklarowana przez 6 radnych, wobec naszego – jak sądziliśmy – naturalnego koalicjanta wola stworzenia stabilnej i gwarantującej progresywne zmiany większości w ciechanowskiej Radzie Powiatu. Niestety, z niezrozumiałych dla nas powodów oferta ta została przez PSL odrzucona, co zaprzepaścić może kredyt zaufania udzielony Koalicji 15 Października przez Wyborców. W deklaracji koalicyjnej wyrażającej powszechne po rządach PiS prodemokratyczne nastroje społeczne, której sygnatariuszem jest także PSL, czytamy przecież: „W sprawach programowych nieuwzględnionych w niniejszej umowie, strony Koalicji zgodnie postanawiają, że mając na względzie interes Polski, będą prowadzić przyjazny dialog […]. Dialog ten będzie prowadzony pomiędzy partiami tworzącymi Koalicję, ale też z szerokim uwzględnieniem głosu społecznego”. Z ubolewaniem stwierdzamy, że tej właśnie woli dialogu, uwzględniającego także optykę środowisk bezpartyjnych, zabrakło po stronie działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Czyżby ważniejszy był dla nich wąsko rozumiany interes polityczny i konserwacja lokalnych, partyjnych układów, ignorująca głos wyborców? Bo przecież to z PiS, partią polityczną znaną ze swoich autorytarnych skłonności, a nie szeroką reprezentacją środowisk powiatowych zawarli pakt decydenci Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej Rady Powiatu Ciechanowskiego