Kolędowanie przywiązanych do tradycji

Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa zaprosili na „Wspólne kolędowanie z zespołem Pectus w Ciechanowie”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski.

Koncert poprzedziła Msza św. Ks. kanonik Zbigniew Adamkowski, proboszcz parafii pw. św. Józefa (farnej) dziękując organizatorom i zespołowi życzył zebranym: bogatych, głębokich doznań religijnych i artystycznych.

W wypełnionej po brzegi średniowiecznej, gotyckiej ciechanowskiej Farze rozbrzmiały kolędy i pastorałki zarówno tradycyjne jak i te autorstwa braci Szczepaników. Usłyszeliśmy m.in.: „Bracia patrzcie jeno”, „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu”, „Cicha Noc” czy „Kolędę dwóch serc” i „Kolędę przy kominie”.

https://youtu.be/5oEsCdNlewk

Wiceminister Rafał Romanowski podkreślił, że bracia Szczepanikowie dają przykład ogromnego przywiązania do tej tradycji jaką jest kolędowanie w kościele, kolędowanie w naszych domach. – Jestem przekonany, że to nowo narodzone Dzieciątko Jezus będzie dla nas nadzieją na lepsze jutro, że to Dzieciątko, które będzie nam błogosławiło na ten nowy, 2023 rok da nam nadzieję na każdy nowy, lepszy dzień, że będziemy mogli w spokoju, pokoju, przebyć ten rok, że będziemy mogli się spotykać w tej wspólnocie, w rodzinach, że będziemy dziękować za ten codzienny chleb, za codzienną ciężką pracę – powiedział honorowy patron koncertu.

Bracia Szczepanik – zespół „Pectus” są ambasadorami Produktu Polskiego – marki, której właścicielem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. – To wydarzenie pokazuje, że dla resortu rolnictwa, dla Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ważne są nie tylko dobra materialne: hektary, tony rynki, ale również przywiązujemy wagę do tego co wieś niesie ze sobą, czyli kultywowania tradycji – powiedział obecny na koncercie zastępca dyrektora KOWR Jacek Malicki.

Po zakończeniu koncertu członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Klic w powiecie ciechanowskim częstowały wychodzących pysznymi ciasteczkami.

Red/minrol.gov.pl

Fot. Marek Szyperski