Kolejne spotkanie z cyklu Laboratorium Idei. Temat: Opus Dei- tajni agenci Watykanu?

17 grudnia (sobota) o godz. 19. w Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie odbędzie się spotkanie z cyklu „Laboratorium idei”. To spotkania które mają na celu eksplorację nurtów filozoficzno-religijnych, prześwietlanie założeń popularnych „idei”, badanie kontrowersji światopoglądowych.

Będziemy starali się odkrywać koncepcje obecne w kulturze, życiu społeczno-politycznym, filozofii nauki, sztuce, literaturze i ukazywać ich znaczenie. Chcemy w związku z tym podjąć próbę zestawienia stanowisk naukowych i religijnych, społecznych i jednostkowych, a nade wszystko popularyzować wartość zmysłu badawczego i wolnego dyskursu. Spotkania są połączeniem wykładu, prezentacji multimedialnej oraz panelu dyskusyjnego.

Temat najbliższego spotkania: Opus Dei- tajni agenci Watykanu? Gościem spotkania będzie dr Adam Szafrański, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzował się na Wydziale Prawa i Administracji. Pracował naukowo w Zakładzie Prawa Administracyjnego Porównawczego i Gospodarczego oraz Zakładzie Praw Człowieka UW. Studiował także na Uniwersytecie w Ratyzbonie. Pracował też w kancelariach prawnych oraz w Biurze Analiz Sejmowych jako ekspert ds. legislacji.

Wpis na blogu Janusza Palikota,  przywrócił temat obecności Opus Dei w polskiej polityce. Wokół tej organizacji urosła aura tajemniczości, krąży wiele mitów i półprawd. Za sprawą powieści Dana Browna ”Kod Leonarda da Vinci” wzmocniona została „czarna legenda”. Także fakt, że członkowie Dzieła Bożego nie obnoszą się z przynależnością do jej szeregów, powoduje falę spekulacji. Na najbliższym spotkaniu spróbujemy odmitologizować tę instytucję i wyjaśnić kontrowersje związane z Opus Dei.

Ks. Krzysztof Ruciński