Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce zakończyła wielowątkowe śledztwo dotyczące nieprawidłowości finansowych w Sądzie Rejonowym w Pułtusku. Akt oskarżenia przeciwko dwóm byłym głównym księgowym – Monice S. i Małgorzacie K. – został skierowany do Sądu Okręgowego w Ostrołęce.
Jak ustalili śledczy, Monika S. pracowała w Sądzie Rejonowym w Pułtusku od 2 stycznia 2018 r. do 17 czerwca 2024 r., początkowo jako księgowa, a następnie jako główna księgowa. W tym czasie wielokrotnie miała przekraczać swoje uprawnienia jako funkcjonariusz publiczny.
– Oskarżona wprowadzała w błąd dyrektora sądu lub osoby przez niego upoważnione, przedstawiając fałszywe podstawy do realizacji przelewów bankowych – informuje prokurator Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.
Z ustaleń śledztwa wynika, że Monika S. sporządzała nierzetelną dokumentację, wpisywała nieprawdziwe dane dotyczące przelewów oraz podrabiała podpisy rzekomych wnioskodawców. Po uzyskaniu akceptacji przełożonych realizowała nieuprawnione transakcje z kilku rachunków bankowych prowadzonych na rzecz sądu, m.in. z kont dochodów i wydatków budżetowych, kont depozytowych oraz kont sum na zlecenie.
Pieniądze trafiały na rachunki bankowe należące do niej samej lub członków jej rodziny, do których miała dostęp jako pełnomocnik. Część środków była również przekazywana na rzecz podmiotów gospodarczych, z którymi oskarżona zawarła umowy pożyczek.
– Bezprawne działania obejmowały także dokonywanie nieuprawnionych przekazów pocztowych adresowanych na rzecz oskarżonej oraz członka jej rodziny – dodaje prokurator Łukasiewicz.
Łączna kwota strat, na jakie Monika S. miała narazić Sąd Rejonowy w Pułtusku, wynosi co najmniej 875 139,46 zł.
Druga z oskarżonych, Małgorzata K., pełniła funkcję głównej księgowej sądu od 6 czerwca 2018 r. do 2 października 2019 r. W tym okresie również – według prokuratury – przekraczała swoje uprawnienia, wprowadzając w błąd dyrektora sądu co do podstaw realizacji przelewów.
– Małgorzata K. dokonywała nieuprawnionych przelewów z kont sum na zlecenie oraz kont depozytowych bezpośrednio na własne rachunki bankowe” – wskazuje rzecznik ostrołęckiej prokuratury.
W jej przypadku straty oszacowano na kwotę nie mniejszą niż 749 603,30 zł.
Obie kobiety zostały przesłuchane w charakterze podejrzanych. Jak podaje prokuratura, Monika S. i Małgorzata K. przyznały się do zarzucanych im czynów i złożyły wyjaśnienia.
Za popełnione przestępstwa oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz obowiązek naprawienia szkody na rzecz Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego w Pułtusku.
red
Fot. Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce


