„Korytarz życia” i jazda „na suwak” od dziś obowiązkowe

Dzisiaj (piątek, 6 grudnia) Wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek tworzenia tzw. “korytarzy życia” i jazdy “na suwak”.

-Wprowadzenie obowiązku tworzenia “korytarzy życia” ma zapewnić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych. W przypadku zatoru i zbliżającego się samochodu na sygnale, kierowcy będą mieli obowiązek ustąpić mu miejsca w jasno sprecyzowany sposób. To szczególnie istotne na autostradach i drogach ekspresowych. W skrócie – kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem będą mieli obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym – informuje podkom. Ewa Brzezińska z KPP Ciechanów.

– Nowe regulacje wprowadzają też obowiązek jazdy “na suwak”, co ma zmniejszyć zatory drogowe i poprawić bezpieczeństwo w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku, jeden z nich się kończy. Jazda na suwak to zachowanie odpowiedniej kolejności przejazdu w sytuacji, kiedy co najmniej dwa pasy łączą się w jeden. Do wczoraj samochody, które zajmowały kończący się pas musiały ustąpić pierwszeństwa ustąpić pierwszeństwa lub liczyć na miły gest kierowców zajmujących sąsiedni pas. Nowe prawo to zmienia. Samochody będą jeździły naprzemiennie – dodaje podkom. Ewa Brzezińska