Krew od terytorialsów z 5. Brygady

Żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zjednoczyli się by stanąć do walki z trudną sytuacją epidemiczną w kraju, która spowodowała pustki w bankach krwi. Łącznie oddali ponad 73 litry krwi.

Już prawie od dwóch tygodni krwiodawcy z całej Polski odwiedzają punkty poboru krwi, by uzupełnić braki jakie spowodował wirus SARS Co-V. Do akcji dołączyli też żołnierze, między innymi mazowieccy terytorialsi.

Wczoraj przed bramą jednostki wojskowej w Ciechanowie odbyła się kolejna zorganizowana akcja poboru krwi. Do donacji przystąpiło 43 żołnierzy co pozwoliło wtłoczyć do systemu ponad 19 litrów krwi.

Podobne inicjatywy miały również miejsce w 54. batalionie w Zegrzu Południowym, gdzie krew oddało 42 żołnierzy oraz w Siedlcach. Tam, terytorialsi w 7-osobowych grupach, codziennie oddają krew w Regionalnej Stacja Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Względy bezpieczeństwa oraz duże zainteresowanie krwiodawców akcją, wymusiły potrzebę przyjęcia takiego właśnie systemu oddawania krwi. Siedleccy terytorialsi, systematycznie, będą oddawać krew aż do połowy kwietnia.

Podsumowując wszystkie zorganizowane akcje krwiodawstwa oraz indywidualne inicjatywy naszych żołnierzy, udało nam się uzupełnić system krwiodawstwa o ponad 73 litry krwi, którą do tej pory oddało 163 żołnierzy 5. Brygady OT.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej