Ksawery odciął prąd

Orkan Ksawery daje się we znaki północnemu Mazowszu. Na stronie http://www.energa-operator.pl/centrum_informacji/informacje/komunikaty.xml?id=3649 znajduje się pokaźna lista gmin, w których dzisiaj (piątek, 6 grudnia) część awarii linii energetycznych nie zostanie usunięta.  Na liście znalazły się wszystkie gminy powiatu ciechanowskiego poza jego stolicą.

SONY DSC

Ale w Ciechanowie brak prądu też dał się odczuć. M.in. przed 15. Przestała działać sygnalizacja uliczna w rejonie skrzyżowań ul. Pułtuskiej. Prądu zabrakło w Ratuszu, z tego też powodu opóźniła się choinkowa impreza w Ośrodku Edukacji Kulturalnej Studio.

A jak tłumaczy się Energa Operator?


“Sytuacja pogodowa pogarsza się i istnieje zagrożenie, że część awarii pozostanie nieusunięta do jutra (7 grudnia). Na całkowite przywrócenie zasilania nie pozwalają warunki drogowe, znacząco utrudniające dostęp do sieci zwłaszcza ciężkiego sprzętu, potrzebnego do naprawy połamanych słupów czy pozrywanych przewodów. Silny wiatr uniemożliwia  realizację napraw, wymagających korzystania z podnośników. Prace są kontynuowane, jednak jeśli sytuacja pogorszy się i zagrozi bezpieczeństwu pracowników – zostaną przerwane.

Na numer pogotowia energetycznego 991 dzwoni znaczna liczba klientów. Mimo iż spółka dysponuje łącznie 600 liniami telefonicznymi w dwóch centrach zgłoszeniowych, czas oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia może znacząco się wydłużyć.

W ciągu godziny numer zgłoszeniowy wybiera nawet 12 tys. klientów (ok. 200 osób na minutę). Większość dzwoniących poprzestaje na odsłuchaniu automatycznych komunikatów nt. miejscowości pozbawionych energii elektrycznej i szacowanych terminów jej przywrócenia.

Przypominamy klientom o dodatkowym całodobowym numerze 801 456 456, udostępnionym dla klientów spoza obszaru działania ENERGA-OPERATOR SA lub mieszkających w pobliżu granic obszarów obsługiwanych przez spółkę. Zdarza się bowiem, ze krajowy system telefoniczny błędnie kieruje ich zgłoszenia do innych firm”.