Kto z Ciechanowa i powiatu wybiera się na Wiejską?

Siedmioro kandydatów do Senatu i pięć list partyjnych do Sejmu – tak na środę (31 sierpnia) rano wyglądała oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej jeśli chodzi o okręg wyborczy nr 39 – Senat – powiaty:  ciechanowski, mławski, płoński, przasnyski i żuromiński i okręg wyborczy nr 16 – Sejm, powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, żyrardowski, miasto Płock.

Kandydaci do Sejmu

W wyborach do Sejmu w naszym okręgu Sojusz Lewicy Demokratycznej  zarejestrował (wśród 19 kandydatów) dwoje kandydatów z naszego powiatu: na 3. Miejscu – Edyta Królewiecka – pielęgniarka z Ciechanowa i na 5. Miejscu – Marek Kiwit – wójt gminy Ciechanów. „Jedynką” na liście SLD jest Krzysztof Gawkowski – radny Sejmiku Wojewódzkiego.

Bardzo mocno Ciechanów reprezentowany jest na liście wyborczej ugrupowania  Polska Jest Najważniejsza. Tutaj – wśród pierwszych pięciu pozycji – aż trzy zajmują ciechanowianie. Numer jeden na liście to Paweł Rabczewski – radny miejski, w przeszłości znany jako sztangista, dziś chyba najbardziej jako ojciec Dody. Pozycja nr 3 to Henryka Romanow – była dyrektor ciechanowskiego szpitala, a nr 5 – Edyta Zmudczyńska – członkini władz krajowych PJN.

Na liście Prawa i Sprawiedliwości mamy dwoje kandydatów z Ciechanowa: pozycja nr 4 to obecny poseł Robert Kołakowski, a pozycja nr  13 – to Barbara Kornatowska.  „Jedynką” jest poseł Wojciech Jasiński z Płocka, a warto podkreślić, że na miejscu trzecim znalazł się pochodzący z gminy Sońsk Maciej Wąsik, były wiceszef Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Listę Platformy Obywatelskiej otwiera posłanka Julia Pitera, a na drugim miejscu znalazł się poseł Mirosław Koźlakiewicz, a na 14. – Małgorzata Grochowska – urzędniczka z ciechanowskiego Ratusza. Zaznaczyć trzeba także, że z miejsca piątego startuje Andrzej Kamasa, płońszczanin, ale pracujący w Ciechanowie jako dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego.

Na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego „jedynką” jest już tradycyjnie Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki. Numer dwa to ciechanowski poseł Aleksander Sopliński, znany ginekolog i położnik.

Na czwartym miejscu znalazła się szefowa ciechanowskiego Sanepidu Wiesława Krawczyk, a na piątym – Elżbieta Szymanik z Pniewa – Czeruch, wicedyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Kandydaci do Senatu

Wśród siedmiorga kandydatów do izby wyższej dwóch mieszka w powiecie ciechanowskim – ciechanowianin Wiesław Piotrowski startujący z własnego Komitetu Wyborczego Wyborców oraz wójt gminy Ojrzeń Zdzisław Mierzejewski  – Komitet Wyborczy Polska Jest Najważniejsza.

Pozostała piątka kandydatów to:  Henryk Antczak (PSL) – były burmistrz Mławy i obecny skarbnik województwa mazowieckiego;  Jan Maria Jackowski (PiS), z Warszawy, były poseł AWS; Krzysztof Jakubowski (PO) z Żuromina, płocczanka Serafina Ogończyk-Mąkowska (Unia Prezydentów – Obywatele do Senatu); Jerzy Pękała ( Polska Partia Pracy – Sierpień 80) z Wieczfni Kościelnej w powiecie mławskim, były poseł Samoobrony.

msz