Ktoś podpalił stertę słomy?

Wszystko wskazuje na to, że sterta słomy na ul. Pęchcińskiej w Ciechanowie została podpalona. W trwającej prawie siedem godzin akcji gaśniczej brało udział 24 strażaków zawodowych i ochotników. Straty oszacowano na ok. 8 tys. zł.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=S77EArJ_w0M’]

Materiał filmowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie

Oficjalna relacja KP PSP w:

Podpalenie było przyczyną pożaru sterty prasowanej słomy, który powstał w dniu 22.04. przy ulicy Pęchcińskiej w Ciechanowie. Pożar został zauważony o godzinie 17.30.

Pierwsze zastępy gaśnicze z KP PSP Ciechanów dotarły na miejsce pożaru po 4 minutach od zgłoszenia. Na miejscu zastały całkowicie objętą pożarem stertę słomy belowanej ( 200 sztuk bel słomy żytniej i pszennej). Zagrożony był budynek mieszkalny oddalony od płonącej sterty około 30m.

Na początku akcji działania polegały na podaniu 3 prądów wody ruchomych na palącą się stertę z uwzględnieniem zagrożonego budynku mieszkalnego oraz rozpoznaniu zaopatrzenia wodnego. Zaopatrzenie wodne w pierwszej fazie akcji stanowił staw oddalony od płonącej sterty około 150m, z którego wodę pompowano przy użyciu motopompy pływającej.

Po przybyciu kolejnych sił wprowadzono dodatkowy prąd wody w natarciu a wodę dowożono z hydrantów nadziemnych. Na miejsce zdarzenia dotarł właściciel, który udostępnił ładowacz teleskopowy. Po stłumieniu ognia stertę przegarniano przy użyciu ładowacza a tlącą się słomę przelewano wodą.

Na miejsce dotarł patrol policji i grupa dochodzeniowo – śledcza. Teren akcji oświetlono przy użyciu najaśnic przenośnych i samochodowych. Akcja gaśnicza trwała 6 godzin 52 minuty, udział w niej brały 2 zastępy gaśnicze z KP PSP Ciechanów (10 strażaków) oraz 3 zastępy OSP (Ościsłowo, Kraszewo, Rydzewo – 14 strażaków). Straty zostały wycenione przez właściciela na około 8 tysięcy złotych.