Lasy zagrożone pożarem. Możliwy zakaz wstępu

– W mazowieckich lasach obowiązuje duże zagrożenie pożarowe, zgodnie ze stanem na 16 maja, godz. 14. Od początku roku strażacy odnotowali 447 pożarów w naszym regionie – informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało dzisiaj do mieszkańców smsy z ostrzeżeniem. “Uwaga! Dziś i jutro (17/18.05) duże zagrożenie pożarowe w lasach. Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia – dzwoń na 112”.

Jak podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki: od początku roku na Mazowszu najwięcej pożarów odnotowano w powiatach: wołomińskim – 98, piaseczyńskim – 46, radomskim – 40, przysuskim – 26, otwockim – 24 i garwolińskim – 22 (dane za Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej). W całym kraju tylko w maju strażacy interweniowali aż 823 razy, a od początku  roku odnotowano 1471 pożarów na terenach leśnych. To o 483 takie zdarzenia więcej niż w podobnym czasie w ubiegłym roku. Wtedy liczba pożarów w lasach wynosiła 988.

Leśnicy rozważają wprowadzenie zakazu wstępu do lasu. – Jeżeli nie spadnie deszcz to będziemy rozważać wprowadzenie zakazu wstępu do lasów w przyszłym tygodniu, sytuacja jest ciężka prosimy o ostrożność. Jest sucho, ściółka jest sucha jak pieprz, wystarczy jedna iskra czy niedopałek papierosa i mamy gotowy pożar – mówi Tomasz Dróżdż, nadleśniczy, Nadleśnictwa  Ciechanów.

Apelujemy o szczególną ostrożność w lesie

Aby ograniczyć ryzyko wywołania pożarów w lasach należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu zabronione jest:
  1. rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
  2. wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  3. palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
  • W parkach narodowych należy poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak trzeba sprawdzić, jaki stopień zagrożenia pożarowego lasu obowiązuje w danym dniu. Być może już ogłoszono zakaz wstępu do lasu, do którego należy się bezwzględnie zastosować.
  • Nie wolno wchodzić na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
  • Pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi należy poruszać się tylko po drogach oznakowanych drogowskazami.

Stopnie zagrożenia pożarowego:

0 – brak zagrożenia, I – zagrożenie małe, II – zagrożenie duże; bądź ostrożny, III – zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych.

red

Fot. FB OSP KSRG Rydzewo