Lodowy paraliż na mazowieckich torach. Jest komunikacja zastępcza

9,5 godziny spóźnienia – taki komunikat widniał na stronie http://portalpasazera.pl przy pociągu relacji Warszawa Zachodnia – Działdowo, który powinien odjechać wczoraj (środa, 3 stycznia) o 22.44 ze stacji Ciechanów.

– Marznący deszcz spowodował od wczorajszego (3 stycznia) wieczora oblodzenie sieci trakcyjnej na odcinku między Nasielskiem a Działdowem na linii Warszawa – Gdańsk. Obecnie utrzymywany jest przejazd pociągów dalekobieżnych. Wstrzymane zostały przejazdy pociągów regionalnych. Przewoźnik Koleje Mazowieckie wprowadził zastępczą komunikację autobusową na odcinku Działdowo – Nasielsk. Pociągi PKP Intercity jadące z i do Gdańska, Olsztyna mogą mieć ponad kilkudziesięciominutowe zmiany w rozkładzie jazdy. Obowiązuje wzajemne honorowanie biletów w pociągach PKP Intercity i Kolei Mazowieckich – poinformował Karol Jakubowski, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Między Nasielskiem a Działdowem przy odladzaniu sieci trakcyjnej pracują trzy pociągi sieciowe. Prace wykonywane są w trudnych warunkach na wysokości ponad 5 metrów nad torem.

O godz. 8.30 Karol Jakubowski poinformował, że służby techniczne po odlodzeniu sieci trakcyjnej wznowiły ruch pociągów na trasie Małkinia – Sadowne (linia Warszawa – Białystok). – Cały czas pociągi sieciowe pracują przy odladzaniu sieci na odcinkach między Nasielskiem a Działdowem na linii Warszawa – Gdańsk, na trasie Wyszków – Ostrołęka oraz w woj. kujawsko – pomorskim na trasie Warlubie – Twarda Góra – Smętowo. Ograniczony jest ruch pociągów na linii Słupsk – Lębork oraz Słupsk – Ustka – dodał.

Poinformował, że bieżąca sytuacja na sieci kolejowej monitorowana jest przez specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, który natychmiast reaguje na wszelkie utrudnienia. Służby PLK SA na bieżąco monitorują sytuację pogodową. W ciągłej gotowości są drużyny szybkiego reagowania na usterki, pociągi sieciowe i lokomotywy osłonowe. O zmianach w kursowaniu pociągów informują drużyny konduktorskie, komunikaty podawane są na stacjach i przystankach oraz na www.portalpasazera.pl.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla powiatów północnego Mazowsza. – Prognozowane są słabe, przejściowo także umiarkowane opady marznącego deszczu powodujące gołoledź – czytamy w komunikacie. Ostrzeżenie obowiązuje do dzisiaj, do godz. 15.

red

Fot. Koleje Mazowieckie/Zdjęcie ilustracyjne