Mammografia – badanie, które może uratować życie

Mammobus w Ciechanowie – 5 października, ul. Armii Krajowej 16A, w godzinach 9:00-16:00, tel. (58) 666 24 44/26. Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza panie w wieku 50-69 lat na bezpłatną mammografię w ramach „Programu profilaktyki raka piersi”!

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Każdego roku u ok. 20 tys. Polek diagnozuje się ten typ nowotworu. W Polsce z powodu raka piersi co roku umiera ok. 7 tys. kobiet. W walce z rakiem najważniejsza jest wczesna diagnoza. Służą temu badania przesiewowe, w przypadku raka piersi – mammografia.

Program profilaktyki raka piersi realizowany jest w trybie ambulatoryjnym i w trybie mobilnym (mammobusy). Adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Mammografia jest bezpłatna i nie wymaga skierowania. Przed przystąpieniem do badania pacjentka wypełnia ankietę dla kobiet objętych programem wczesnego wykrywania raka piersi. Kobieta może się zgłosić na badanie sama lub po otrzymaniu zaproszenia. Jeśli takowe miało miejsce, na badanie należy przynieść zdjęcia mammograficzne z poprzedniego screeningu w celu porównania. Badanie obejmuje wykonanie dwóch zdjęć każdej piersi oraz opis. Wydanie wyniku powinno nastąpić w ciągu 15 dni roboczych od wykonania mammografii.

WAŻNE: W przypadku konieczności wykonania dodatkowych badań, lekarz kieruje pacjentkę do etapu pogłębionej diagnostyki i informuje kobietę, gdzie takie badania są wykonywane.

Od początku 2023 r. badania w trybie mobilnym wykonało w naszym województwie ponad 43 tys. kobiet.

UWAGA! Informujemy, że harmonogram jest na bieżąco aktualizowany na stronie:

http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/harmonogram-postoju-mammobusow/

Informacje o programie:

http://nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/mamo-mammo-mammografia,508.html