Manifestacja współczesnego patriotyzmu poprzez pomoc bliźniemu

Żołnierze 53. batalionu lekkiej piechoty z Siedlec ponownie udowodnili, że są blisko społeczności lokalnej i są gotowi do podejmowania wyzwań. W dniu Narodowego Święta Niepodległości odwiedzili panią Wiesławę z gminy Jabłonna Lacka, by pomóc jej w pracach remontowych na posesji.

Z prośbą o wsparcie do 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój, zwróciła się mieszkająca w innej części Polski, krewna 86 – letniej p. Wiesławy z gminy Jabłonna Lacka. Pani Wiesława mieszka zupełnie sama, a jej nadgryziony zębem czasu dom wymagał drobnych napraw, z którymi kobieta sama nie radziła sobie.  Wyzwanie podjęli żołnierze 53. blp z Siedlec, którzy po wstępnym rekonesansie zdecydowali, że są w stanie samodzielnie wykonać niezbędne prace naprawcze.

Ten szczególny dla każdego Polaka dzień, żołnierze rozpoczęli od umieszczenia flagi na szczycie domu seniorki oraz wspólnego odśpiewania hymnu.

– Nie palimy dziś zniczy, nie składamy wiązanek – to zrobiliśmy w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, dziś jesteśmy blisko lokalnej społeczności, której możemy pomóc i w ten sposób świętować oraz manifestować współczesny patriotyzm. Patriotyzm to także pomoc innym –  powiedział ppor. Andrzej Wąsowski, żołnierz 53. blp.

 Dzięki temu, że Wojskach Obrony Terytorialnej zasilają żołnierze posiadający różnorodne kwalifikacje i umiejętności, wykonujący różne zawody w swoim życiu cywilnym, możliwe było wykonanie tak szerokiego zakresu prac. – Każdy zorganizował co mógł, narzędzia, materiały, rozejrzeliśmy się co możemy naprawić i przystąpiliśmy do działania – komentuje kpr. Adrian Więsik, zaangażowany w pomoc p. Wiesławie.

Żołnierze naprawili rozpadające się betonowe schody, które byłby nie do pokonania przez 86- letnią kobietę podczas zimowych oblodzeń i śniegu. Zamontowali specjalnie przygotowaną dla pani Wiesławy poręcz, która ułatwi jej schodzenie po schodach, naprawili stare i próchniejące zadaszenie oraz wykonali prace remontowe instalacji elektrycznej. Szer. Olędzka oraz szer. Chojecka – Leandro pomogły seniorce w pracach porządkowych oraz przygotowały poczęstunek, do którego po zakończeniu prac wszyscy wspólnie zasiedli. Pani Wiesława nie kryła łez szczęścia. – Czuję ogromną radość, że się nie przewrócę, że nóg nie połamię. To dla mnie prawdziwy luksus – mówiła wzruszona, dziękując za żołnierzom za ogrom prac jakie wykonali.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy. 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. 5MBOT