Marek Opioła już wiceprezesem NIK. Kto w Sejmie za niego?

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła wczoraj (środa, 27 listopada) Tadeuszowi Dziubie, byłem posłowi PiS i Markowi Opiole – obecnemu posłowi PiS akty powołania na stanowiska wiceprezesów Najwyższej Izby Kontroli.

Tego samego dnia obaj kandydaci zostali pozytywnie (8 głosów za, 4 – przeciw) zaopiniowali przez sejmową Komisję Kontroli Państwowej. O ich powołanie wnioskował prezes NIK Marian Banaś.

Jak informuje Kancelaria Sejmu:

Wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba w latach 1993 – 2000 był wicedyrektorem delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Poznaniu, 2000 – 2001 wicedyrektorem Departamentu Edukacji, Nauki i Kultury NIK, 2001 – 2005 ponownie wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu. Publikował na łamach czasopisma NIK „Kontrola Państwowa”.

Wiceprezes NIK Marek Opioła jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada długoletnie doświadczenie parlamentarne, będąc posłem V, VI, VII i VIII kadencji. Sprawował m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Służb Specjalnych, wiceprzewodniczącego Komisji Obrony Narodowej, czy wiceprzewodniczącego Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich.

Przypomnijmy, że Marek Opioła to poseł z okręgu nr 16 – płocko-ciechanowskiego. Jego miejsce w Sejmie zajmie teraz kandydat z listy PiS z największą ilością głosów, który 13 października nie zdobył mandatu. Jest to samorządowiec z Sierpca, poseł poprzedniej kadencji Waldemar Olejniczak. Gdyby mandatu nie przyjął – następny w kolejce jest wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski z Makowa Mazowieckiego, rodzinnie związany z powiatem ciechanowskim: urodził się w Szulmierzu, gm. Regimin.

Fot. Kancelaria Sejmu/Aleksander Zieliński

Na zdjęciu: Marszałek Witek gratuluje wiceprezesowi Opiole