Martwe ryby w Łydyni. Winny remont w oczyszczalni ścieków?

W minioną sobotę (16 maja) płynąca przez Ciechanów Łydynia została zanieczyszczona na ok. półkilometrowym odcinku. Zginęło wiele ryb.

Strażacy zostali zaalarmowani po 8. rano. – Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniami ratowniczymi zastał osobę, która wskazała miejsce zanieczyszczenia wody na rzece. Po przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, że rzeka jest zanieczyszczona na długości ok. 500 m, w wodzie duże ilości martwych ryb – informuje oficer prasowy KP Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie mł. kpt. Damian Kołpaczyński. – Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu pH wody przy pomocy uniwersalnych papierków wskaźnikowych – stwierdzono odczyn obojętny. W trakcie działań na miejsce zdarzenia przybył patrol Policji oraz przedstawiciel z Urzędu Miasta Ciechanów. Ustalono, że wyciek wydobywa się z kolektora przyłączeniowego należącego do oczyszczalni ścieków.

Na miejsce dotarli także: przedstawiciele: Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz ciechanowskiej Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. – Po konsultacji z pracownikiem ZWiK ustalono, że nadmierny wyciek prawdopodobnie spowodowany jest pracami serwisowymi prowadzonymi na terenie oczyszczalni ścieków – informuje mł. kpt. Kołpaczyński. – Na tym działania zakończono, a miejsce zdarzenia przekazano na piśmie przedstawicielowi WIOŚ.

Akcja, w której brał udział jeden zastęp straży pożarnej trwała 2 godz i 34 min.

Fot. KP PSP Ciechanów