Masz odpady, miałeś czas do północy, albo płać 10 tys. zł

We wtorek 15 marca minął termin przekazywania marszałkowi województwa zbiorczych zestawień o odpadach za rok ubiegły. Przedsiębiorcy, którzy się spóźnili – zapłacą 10 tys. zł kary.

Odpowiednią informację w tej sprawie można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego – http://www.mazovia.pl/komunikaty/art,1268,15-marca-uplywa-termin-skladania-zbiorczych-zestawien-danych-o-odpadach.html.

Kary wprowadziła ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o odpadach. “Gazeta Wyborcza” alarmuje, że tylko na Mazowszu po 10 tys. zł za brak zestawień za rok 2009 może zapłacić kilkaset tysięcy przedsiębiorców. “GW” cytuje Damiana Milewskiego z mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, który mówi, że sprawozdanie muszą składać wszyscy produkujący odpady i prowadzący ewidencję. “- Właściciel sklepu spożywczego, który ma na przykład kartony po makaronie czy zupce musi te kartony posegregować i na podstawie kart przekazania odpadów, przekazać je specjalnej firmie, która zajmuje się utylizacją – dodaje Milewski i zapewnia, że zdecydowana większość przedsiębiorców nie ma pojęcia o tym obowiązku” – pisze “Gazeta”.

opr. msz